KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych.

CZYTAJ WIĘCEJ

Żywa lekcja historii - Szkoła Podstawowa nr 3

W czwartek, 27.04.2017 r. zawitali do naszej szkoły członkowie bractwa rycerskiego z Gniewa z pokazem historycznym „Mieszko i jego czasy”, przenosząc brać uczniowską w odległe czasy średniowiecza.

W trwającym godzinę pokazie, prowadzący, pan Jacek Ordowski opowiedział w niezwykle interesujący, podszyty humorem sposób, czasy kształtowania się państwa polskiego pod rządami Mieszka I. Uczniowie nie tylko słuchali, ale również brali czynny udział w pokazie.

Już na początku pojawił się sam władca, w którego postać, wcielił się wybrany chłopiec. Przywdziawszy szaty poddał się zwyczajowi postrzyżyn, który dawniej kończył wiek dziecięcy u 7 letnich chłopców. Pan Jacek przedstawił uczniom wojów, którzy stanowili o sile i potędze władcy. I w tym miejscu chętni chłopcy zmierzyli się z niełatwym zadaniem uniesienia miecza jedną ręką. No, to niełatwe zadanie. Zmaganiom towarzyszył gromki śmiech uczniów. Ci, którym to się udało, w nagrodę, przywdziali stroje wojów, a następnie stanęli w bojowym szyku i z okrzykiem, zaprezentowali swoje umiejętności.

Potem przyszła kolej na dziewczynki, spośród których została wybrana Dobrawa, przyszła żona Mieszka. I tu niespodzianka. Zanim wyłoniona została ta jedna, uczennice musiały wykazać się nie lada zręcznością, zmagając się z przyrządem do łapania kulek. Oj, znowu śmiechu było co nie miara. Przebrana w stroje z epoki Dobrawa i Mieszko wzięli ślub, którego udzielił przebrany biskup. Pan Jacek opowiedział o znaczeniu przyjęcia wiary chrześcijańskiej przez władcę, co było warunkiem zaślubin Dobrawy.

A skąd wiemy o życiu pierwszych Piastów? To dzięki kronikarzom. Wtedy pojawia się Gall Anonim…Ku uciesze uczniów w tę rolę wcieliła się pani Ania, która ubrana w habit, zasiadła w skryptorium pisząc karty kroniki prawdziwym piórem i atramentem.

Na koniec pokazu uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności w podnoszeniu miecza, „skrobać” piórem swoje imię w skryptorium, przymierzyć stroje wojów czy pobawić się łapaczką.

To była wspaniała zabawa z historią. Młodsi uczniowie klas 1-3 i starsi bawili się przednio. Czas szybko zleciał i trzeba było wrócić do naszej, współczesnej epoki. Wrażenia na długo pozostaną w pamięci uczniów. I o to chodzi w historii…

Małgorzata Gardocka

GALERIA ZDJĘĆ

Dodatkowe informacje