KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wycieczka gimnazjalistów i ósmoklasistów do Małopolski - Wieliczka – Kraków – Zakopane – Oświęcim

W dniach 20 – 24 maja 2019r. gimnazjaliści z klasy III a z wychowawczynią p. Agnieszką Żyłą i ósmoklasiści z wychowawczyniami p. Magdaleną Baranowską oraz p. Agnieszką Migus udali się na wycieczkę do Wieliczki, Krakowa, Zakopanego i Oświęcimia. Czwartą opiekunką podczas wyjazdu była p. Iwona Krupowicz.

Pierwszym odwiedzonym przez nas miejscem była Wieliczka i położona tam zabytkowa Kopalnia Soli, znana na całym świecie, wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO – z licznymi kaplicami, podziemnymi jeziorkami, oryginalnymi urządzeniami i sprzętem prezentującymi ślady prac górniczych, dającymi wyobrażenie o zmaganiach ludzi z żywiołem, ich pracy, pasjach, wierzeniach.

Kolejnego dnia przyszedł czas na Kraków, drugie miasto w kraju pod względem liczby mieszkańców i powierzchni. Tu zapoznaliśmy się z historią tego pięknego miasta, wieloma zabytkami o wielkiej randze artystycznej i historycznej. Wielkie wrażenie zrobiło na wszystkich Wzgórze Wawelskie i Katedra Wawelska. Byliśmy na wieży Zygmuntowskiej, podziwialiśmy Dzwon Zygmunta. Spacerując po Rynku Głównym podziwialiśmy Sukiennice i mieliśmy możliwość wysłuchania hejnału z wieży Kościoła Mariackiego. Odwiedziliśmy również Collegium Maius – najstarszy z budynków Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie studiowali między innymi Mikołaj Rej, Jan Kochanowski i Mikołaj Kopernik.

Trzeci dzień, pomimo deszczowej pogody, spędziliśmy bardzo aktywnie. Pojechaliśmy do Palenicy Białczańskiej, skąd wyruszyliśmy pieszo do Morskiego Oka. Wędrówka w obie strony to prawie 18 km. Było warto je pokonać. Widoki, nawet w deszczu, zrekompensowały wysiłek wędrówki.

Czwartego dnia odwiedziliśmy wieś Murzasichla, w której stoi dom Pana Adama Gąsienicy. Wystrój wnętrza wypełniają zbiory sztuki ludowej, strojów i sprzętów użytkowych. W tradycyjnej dwuizbowej, góralskiej chałupie, Pan Adam przekazuje wszystkim chętnym swoją ogromną wiedzę o regionie. Oprócz ciekawych informacji, przeplatanych legendami i dowcipami wysłuchaliśmy przyśpiewek góralskich, gry na skrzypcach, gęślach, kozie i końcówce. Po ciekawym wykładzie udaliśmy się do Zakopanego na Krupówki, aby pospacerować i kupić pamiątki.

Ostatniego dnia zwiedziliśmy Państwowe Muzeum Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu, utworzone w 1947 roku staraniem byłych więźniów, pragnących upamiętnić tych, którzy w obozie stracili życie. Na Muzeum składają się głównie dwie wielkie części byłego kompleksu obozowego: Auschwitz I Stammlager i Auschwitz II Birkenau z ponad 150 obiektami budowlanymi, ok. 300 ruinami, autentycznymi drogami, rampą, ogrodzeniami, a także archiwalia, które przetrwały ewakuację obozu oraz zbiór ponad stu tysięcy obiektów ruchomych (m.in. walizki, buty i przedmioty codziennego użytku, przedmioty więźniarskie). Na terenie obiektu zainstalowana jest stała wystawa główna oraz kilkanaście tzw. wystaw narodowych, zorganizowanych przez państwa upamiętniające ofiary - swoich obywateli. Wizyta w Muzeum uświadomiła młodzieży, że pamięć o tragicznych wydarzeniach z okresu niemieckiego nazizmu i czasów II wojny światowej powinna prowadzić do przyjęcia postawy odpowiedzialności za drugiego człowieka.

Wycieczka należała do bardzo udanych. Była ciekawa, pouczająca. Osobom zainteresowanym poznawaniem naszego pięknego kraju nie stał na przeszkodzie majowy deszcz. Większość z nas chętnie wróci do Małopolski i na Podhale.

GALERIA ZDJĘĆ

Tekst: Organizatorzy
Zdjęcia: Adam Żyła

 

 

 

Dodatkowe informacje