KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wyprawa do malborskiej warowni

Wczesnym rankiem 7 czerwca 2019 roku uczniowie klasy V c oraz trzy uczennice z klasy V b wyruszyli na wycieczkę do Malborka. Dzień zapowiadał się wspaniale, humory dopisywały.

 

 

 

Dość długa podróż do Malborka upłynęła w mgnieniu oka. Na miejscu czekała na uczniów pani przewodnik przebrana w średniowieczną suknię. Po ustaleniu zasad zachowania się podczas zwiedzania zamku, pani przewodnik wręczyła wybranym uczniom chorągiew i tabliczkę z rylcem do zapisywania liter, które miały stanowić hasło do odkrycia tajemnic zwiedzanego obiektu. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali ciekawych opowieści, przemierzając kolejne komnaty.

Dowiedzieli się, że zamek został zbudowany przez Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie i jest jednym z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronno - rezydencyjnej Europy.

Obejrzeli m.in. Zamek Wysoki z kościołem Najświętszej Marii Panny, z kaplicą grobową św. Anny. Zamek Średni z Wielką Komturią, Wielkim Refektarzem, Pałacem Wielkich Mistrzów, Refektarzem Letnim i Zimowym oraz Zamek Niski, tzw. Przedzamcze z kaplicą św. Wawrzyńca i szeregiem  zabudowań gospodarczych.Zwiedzili wspaniałą kuchnię oraz piwnice z systemem ogrzewania podłogowego. Ponadto dowiedzieli się, że w 1997 roku malborską warownię wpisano na listę średniowiecznego dziedzictwa światowego UNESCO.

Po odkryciu zamkowych tajemnic i wspólnego odczytania zapisanego w języku łacińskim hasła, udali się do Parku Ruchomych Dinozaurów, gdzie do późnych godzin popołudniowych oddawali się aktywnej rozrywce. Zwiedzanie parku poprzedziła projekcja filmu w systemie 5D zatytułowanego „Duch starej kopalni”.

Po emocjach towarzyszących projekcji i wyjściu z kina przemierzyli ścieżkę edukacyjną, na której mogli spotkać ruchome stwory sprzed milionów lat. Zwiedzili wioskę jaskiniowców, następnie korzystali z licznych atrakcji znajdujących się w tym obiekcie m.in. parku linowego. 

Wyprawa do malborskiej warowni i Parku Dino okazała się wspaniałą i niezapomnianą przygodą. Pełni miłych wspomnień uczniowie wrócili do Reszla.

GALERIA ZDJĘĆ

Autor: Jolanta Radomska

Dodatkowe informacje