KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych.

CZYTAJ WIĘCEJ

Dożynki Gminne Reszel 2015

zdjęcia chleba dożynki 2015Tradycyjnie już w ostatnią sobotę sierpnia ( 29.08)  odbyły się uroczystości dziękczynne za plony –Dożynki Gminne  Reszel 2015.

W tym roku funkcję Starosty Dożynek pełnili Pani Agnieszka Luchowska i Pan Roman Bieńkowski.

Zaproszenie do udziału w tegorocznych uroczystościach dożynkowych przyjęli: Marian Podziewski – Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Sylwia Jaskulska – członek Zarządu Województwa W-M, Ryszard Kawczyński – radny Sejmiku Województwa W-M, Michał Krasiński – Wicestarosta Powiatu Kętrzyńskiego,

O godz. 12.00  mszę św. w intencji rolników i ich rodzin  odprawił nowy proboszcz Parafii p.w. Św. Ap. Piotra i Pawła w Reszlu ks. Krzysztof  Bumbul. W korowodzie dożynkowym zaproszeni goście i uczestnicy udali się na Plac plenerowy przy ul. Mickiewicza, gdzie odbyła się ceremonia dożynkowa. Obrzęd dożynkowy  zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca Jedwabno.

Przyjmując od Starostów Dożynek symbole tegorocznych plonów – bochen chleba i wieniec dożynkowy, Pan Marek Janiszewski Burmistrz Reszla – Gospodarz Dożynek zapewnił mieszkańców, że uczyni wszystko, by aż do przyszłego roku nikomu chleba nie zabrakło. Podziękował wszystkim rolnikom za plony, które, mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, wydała ziemia i które są efektem ich ciężkiej pracy.

Podczas uroczystych obchodów Święta Plonów  Wojewoda Warmińsko-Mazurski Marian Podziewski odebrał z rąk Przewodniczącej Rady Miejskiej w Reszlu Pani Beaty Subocz i Pana Marka Janiszewskiego Burmistrza Reszla Medal Honorowy „Zasłużonym – Reszel” przyznany przez Radę Miejską w Reszlu panu Wojewodzie w dowód uznania za działania wspierające rozwój naszej Małej Ojczyzny.

Z rąk Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Mariana Podziewskiego odznaczenia przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi odebrali:

1)      Henryk Fishan z Dębnika

2)      Zbigniew Kietliński z Klewna

3)      Piotr Siwiecki z Widryn

Tytuł „ROLNIK ROKU” przyznawany corocznie przezBurmistrza Reszla Marka Janiszewskiego otrzymali:

1)      Daniel Pękala z Wangut

2)      Tadeusz Gałka z Widryn

3)      Roman Piskorz z Worpławek

4)      Agnieszka i Roman Luchowscy z Dębnika

5)      Grażyna i Roman Bieńkowscy w Klewna

6)      Joanna i Andrzej Szluma z Pieckowa

7)      Beata i Andrzej Lutyk z Pieckowa,

8)      Izabela i Krzysztof Ptak z Siemek,

9)      Joanna i Krzysztof Pawelec z Worpławek

10)  Anna i Mirosław Głuch z Worpławek

11)  Agnieszka i Dariusz Chorążewicz z Pilca

Dożynki Gminne to przede wszystkim święto ludzi wsi, nie zabrakło więc podziękowań osobom, które w minionych latach pełniły funkcje sołtysów Sołectw Gminy Reszel. Za owocną i harmonijną współpracę z rąk Burmistrza Reszla podziękowania otrzymali: Henryk Połubiński, Marian Plizga, Eugeniusz Czokało, Krzysztof Wojciech Pikała, Beata Zielińska, Jerzy Łagocki, Daniel Sadowski, Łucja Wąsiewicz, Małgorzata Kozłowska, Emilia Jakubik, Wincenty Koziej.

Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu na najpiękniejszy wieniec i kosz dożynkowy , a tym samym reprezentantem Gminy Reszel  w Dożynkach Powiatowych i Wojewódzkich zostało Sołectwo Robawy.  W konkursie udział wzięli również: Sołectwo Leginy ( II miejsce), Sołectwo Pilec ( III miejsce) , Sołectwa: Czarnowiec, Pieckowo, Bezławki, Zawidy, Rodzinne Ogrody Działkowe „Jutrzenka” oraz  Stowarzyszenie Ogrodowe „Zielone Wzgórza” z Dębnika ( wyróżnienia w konkursie).

Wraz z Dożynkami Gminnymi odbył się, organizowany już po raz dziewiąty, Festiwal Kultury Ludowej „Równianka”, którego gospodarzem było Stowarzyszenie Kulturalne „Reszelanie”. Festiwal z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, o czym świadczy rosnąca corocznie liczba uczestników. W tym roku na reszelskiej scenie posłuchać i zobaczyć mogliśmy Zespół Pieśni i Tańca „Mali Reszelanie”, Zespół Pieśni i Tańca „Puszcza Zielona” z Łysych, Zespół Pieśni i Tańca „Piecki”, „Ani Babki” z Łankiejm, Kapelę Ludową „Rogóżanie” z Rogóża, „Baby z Babińca” i oczywiście gospodarzy Festiwalu Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy „Reszelanie”. Niekwestionowaną gwiazdą tegorocznej reszelskiej „Równianki” była Żywiecka Kapela Góralska „Jedlicki”  z miejscowości Pawel Wielka  gmina Jeleśnia.

 

Pogoda nie zawiodła zaś goście i mieszkańcy bawili się do późnych godzin wieczornych przy akompaniamencie występów Studia Wokalnego reszelskiego Miejskiego Ośrodka Kultury, sobowtóra Maryli Rodowicz oraz muzyki dyskotekowej prezentowanej przez DJ Maniego.

Organizatorzy uroczystości dożynkowych dziękują wszystkim osobom prezentującym na przygotowanych stoiskach (straganach) regionalne potrawy, rękodzieło i plony z reszelskich pól i łąk. Swój udział mają też pracownicy kuchni z reszelskiego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej Nr3 przygotowujący posiłki dla artystów i tradycyjną grochówkę.

 

Dodatkowe informacje