KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych.

CZYTAJ WIĘCEJ

Mali przyjaciele lasu

Dnia 9 lutego 2017 r. uczniowie klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Reszlu pojechali na wycieczkę do lasu w Świętej Lipce. Przewodnikiem był ktoś, kto o lesie wie wiele i w ciekawy sposób potrafi przekazać swoją wiedzę – leśnik, pani Wiesława Pręcikowska.

Wędrując leśną ścieżką uczniowie przypomnieli zasady zachowania się w lesie oraz zgodnie ustalili, że człowiek jest w nim tylko gościem. Jedną z najważniejszych zasad jest zachowanie ciszy podczas obecności w lesie. Nie płoszymy wtedy zwierząt i ptaków leśnych. Zachowując się cicho w lesie niejako sami "wtapiamy się" w las. Dzięki temu im ciszej się zachowujemy, tym więcej możemy zaobserwować z leśnego życia, bez szkody dla mieszkańców lasu i to o każdej porze roku.

Pogoda dopisała, więc uczniowie na świeżym śniegu mogli szukać i rozpoznawać tropy zwierząt. Widzieli ślady dzika, sarny, wiewiórki. W związku ze zbliżającym się Dniem Dokarmiania Zwierzyny Leśnej kolejnym etapem wyprawy było dokarmianie zwierząt przysmakami, które dzieci przywiozły z domu. Warzywa, owoce i nasiona pozostawiły w paśniku, który na pewno zwierzęta odwiedziły jeszcze tego samego dnia. Uczniowie dowiedzieli się kiedy i czym leśnicy dokarmiają zwierzęta. Zainteresowali się tzw. lizawką, czyli drewnianym słupkiem z kostką soli umieszczoną na szczycie, którą zwierzęta chętnie zlizują. Uczniowie dowiedzieli się, że właściwe dokarmianie zwierząt leśnych to prawdziwa sztuka. Z dostarczaniem zwierzętom pokarmu nie można przesadzać.

W sali dydaktycznej uczniowie przygotowywali ptasie przysmaki w małych karmniczkach. Rozpoznawali odgłosy zwierząt zamieszkujących lasy Warmii i Mazur.

Wszyscy mogli ogrzać się przy ognisku, upiec kiełbaski, wypić ciepłą herbatę malinową oraz podzielić się wrażeniami. Była to niezwykle ciekawa lekcja przyrody.

Joanna Piskosz

 

ALBUM ZE ZDJĘCIAMI

 

Dodatkowe informacje