KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych.

CZYTAJ WIĘCEJ

Po raz trzeci dokarmiliśmy zwierzęta leśne

Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej przypadający 11 lutego to dobra okazja do wizyty w lesie. Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 w Reszlu przygotowywali się do niej już od września. Wtedy to rozpoczęto w szkole zbiórkę kasztanów i żołędzi dla leśnych zwierząt. Dzięki tej akcji, zorganizowanej już po raz trzeci, zebrano 23 worki kasztanów i 3 worki żołędzi.

W przeddzień wizyty w lesie, uczniów w szkole odwiedził tata Marcelinki, Pan Marcin Filipczyk, który opowiedział jaki rodzaj karmy można zabrać do lasu oprócz kasztanów i żołędzi.

10 lutego 2017 roku uczniowie klas II a i III b przybyli do szkoły dobrze zaopatrzeni przez rodziców w różnorodne przysmaki zwierząt leśnych i ptaków. Następnie autokarem udali się do lasu w Worpławkach należącego do Nadleśnictwa Srokowo – Leśnictwo Suśnik. Na miejscu czekali już na nas: leśniczy Lasów Państwowych - Pan Adam Zajk oraz myśliwi z Koła Łowieckiego „Wiewiórka” Korsze z siedzibą w Dębniku, Panowie Jan Trebnio, Marcin Filipczyk oraz Cezary Koziej.

W drodze do paśnika obserwowaliśmy las i wysłuchaliśmy wiele ciekawostek z nim związanych. Dowiedzieliśmy się, że zwierzęta należy dokarmiać systematycznie, w stałych miejscach i tylko w czasie surowej zimy. W czasie wędrówki znaleźliśmy różne tropy zwierząt. Duża warstwa śniegu i słoneczna pogoda ułatwiły nam obserwację. Następnie Panowie wskazali nam miejsca, gdzie można wyłożyć karmę. Z radością obdarowaliśmy zwierzęta m. in. marchewkami, jabłkami, burakami, kapustą. Nie zapomnieliśmy również o ptakach i zaopatrzeniu ich leśnej stołówki. Wśród rozsypanych wcześniej na śniegu nieopodal paśnika naszych kasztanów i żołędzi zobaczyliśmy liczne tropy zwierząt. Świadczy to o tym, że mieszkańcy lasu chętnie odwiedzają leśną stołówkę, dzięki czemu mogą przetrwać zimę.

Żywa lekcja przyrody zakończyła się leśną gościną, na którą zostaliśmy zaproszeni. W związku z tym, że to był mroźny dzień, z przyjemnością ogrzaliśmy się przy ognisku, wypiliśmy gorącą herbatę i zjedliśmy pieczone kiełbaski.

Cieszymy się, że mogliśmy po raz kolejny pomóc zwierzętom leśnym przetrwać ten trudny dla nich zimowy czas, kiedy to gruba warstwa śniegu i lód utrudniają im dostęp do naturalnego pokarmu i wody. 

Celem dydaktycznym zajęć w lesie było nabywanie przez uczniów opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt, rozumienie potrzeby ochrony przyrody i pomocy zwierzętom leśnym w przetrwaniu zimy.

Serdecznie dziękujemy Panom Marcinowi Filipczykowi, Adamowi Zajk, Janowi Trebnio i Cezaremu Koziejowi za zaproszenie i zorganizowanie nam wspaniałej, żywej lekcji przyrody. Dziękujemy również za wręczone nam odznaki „Przyjaciela Lasu” oraz puzzle o tematyce przyrodniczej, które wzbogacą nasze klasowe kąciki gier i zabaw.

Uczniowie klas II a i III b
z wychowawczyniami – Anną Łachmańską i Aliną Szmul

ALBUM ZE ZDJĘCIAMI

 

Dodatkowe informacje