KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych.

CZYTAJ WIĘCEJ

III Reszelskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej - część II

24 czerwca 2017 r. w kościele p.w. Św . Ap. Piotra i Pawła w Reszlu odbył się drugi koncert w ramach III Reszelskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej.

 

 

Wystąpili:

Aleksandra Bogdanowicz - altówka
Ks. Krzysztof Bumbul - pianino
Chór Parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Reszlu pod dyrekcją pana Piotra Strzyżewskiego.


Aleksandra Bogdanowicz - urodziła się 20.04.1995 r. w Olsztynie. Swoją edukację rozpoczęła w 2002 roku w Szkole Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Reszlu. Rok później rozpoczęła naukę w szkole muzycznej I stopnia w Kętrzynie. W latach 2010-2013 uczyła się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Elblągu, tutaj zrezygnowała z gry na skrzypcach i rozpoczęła naukę gry na altówce. Od 2014 roku kontynuowała naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Gdańsku w klasie prof. Ireny Albrecht. W chwili obecnej jest na 2. roku studiów licencjackich
na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Ireny Albrecht i asystenta Krzysztofa Tymendorfa-Komandarka.

Pani Ola ma już na swoim koncie wiele kursów, występów i osiągnięć, m.in.: I miejsce na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Kameralnych w Warszawie , I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Smyczkowych im. Grażyny Bacewicz w Łodzi, wyróżnienie na IX Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu, III miejsce na Przesłuchaniach Makroregionalnych Instrumentów Smyczkowych w Gdańsku. Od lat uczęszcza na kursy muzyczne w Łańcucie, gdzie miała okazję wystąpić w sali balowej zamku łańcuckiego. W roku 2014 i 2015 dostała się do międzynarodowej orkiestry młodych muzyków Bremen (Niemcy), gdzie prowadziła grupę altówek. Na swoim koncie ma wiele występów oraz nagrane 3 płyty z Bałtycką Filharmonią Młodych, której jest członkiem od 2014 roku. W roku 2014 na Szalonych Dniach Muzyki w Warszawie miała przyjemność grać ze wspaniałą orkiestrą Sinfonia Varsovia.

Chór Parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Reszlu ma długą historię - na przełomie lat 2016-2017 obchodzi swoje 70-lecie. Są wśród reszelskich chórzystów osoby, które śpiewają od początków chóru, a także inne, które są jego członkami od 50., 40. lat. Osiemdziesięcioletni chórzyści stoją obok młodych, trzydziesto- , dwudziestolatków i zgodnie wykonują religijne czy patriotyczne pieśni . Piękny to przykład więzi międzypokoleniowej powstającej dzięki muzyce. Obecny chór parafialny, w ciągu ostatnich lat, liczy zazwyczaj około trzydziestu osób. W 2001 roku Rada Miejska w Reszlu przyznała chórowi medal „Zasłużonym –Reszel”: towarzyszy on bowiem członkom społeczności w czasie wszystkich uroczystości kościelnych oraz wielu świąt państwowych, które odbywają się w kościele.

Chór zanotował w swej kronice wiele ważnych wydarzeń, które świadczą o wynikach wytężonej pracy, między innymi: udział w Archidiecezjalnym Przeglądzie Chórów i Schol Parafialnych w Olsztynie, dwukrotny występ w koncertach inaugurujących Świętolipskie Wieczory Muzyczne,udział w spektaklu poetycko – muzycznym „Tryptyk rzymski" oraz programie słowno-muzycznym „Droga do wieczności" z okazji beatyfikacji Jana Pawła II, kilkakrotne uświetnianie mszy świętych transmitowanych przez TVP Polonia, od 2007 roku, w ramach wymiany pomiędzy partnerskim miastami, kilka koncertów w czeskiej Jemnicy, służba liturgiczna w czasie mszy świętych w innych kościołach: w Świętej Lipce, w Gudnikach, w Bartoszycach, w Sątocznie, śpiew dla zagranicznych gości przybywających w ramach programu COMENIUS oraz, wielokrotnie, podczas mszy polsko-niemieckich, śpiew podczas organizowanych w Reszlu przeglądów, Dni Rodziny i koncertów.

Długo można jeszcze wymieniać przykłady aktywności chóru parafialnego, są to tysiące godzin prób, ćwiczeń i śpiewu. Chór wciąż potrzebuje nowych głosów i serdecznie zaprasza wszystkich, którzy chcieliby zasilić jego szeregi, szczególnie mile widziane są głosy męskie.

Pan Piotr Strzyżewski prowadzi chór od 1975 r. Ukończył Konserwatorium Muzyczne przy Kurii Biskupiej w Lublinie, następnie odbył staż w Lubartowie, a po dwuletniej służbie wojskowej przybył do brata Waldemara do Świętej Lipki, gdzie ukończył kolejne kursy i pod okiem brata zdobywał praktyczną wiedzę i doświadczenie. Jako organista pracuje w naszym kościele od ponad 40. lat, pasjonat muzyki, dobiera i opracowuje utwory, utrzymuje organy w kondycji umożliwiającej na nich granie.

W czasie koncertu chór wykonał utwory: 

 • Pange Lingua -S. Kwiatkowski
 • Bóg mój skała - P. Grinholc
 • Ave Verum - W.A. Mozart
 • Offertorium
 • Zdrowaś Królewno Wyborna - A. Kuszewski
 • Ave Maria- gdybym ja dzwonkiem -

Pani Aleksandra Bogdanowicz wraz z ks. Krzysztofem Bumbulem: 

 • Ave Maria - J.S. Bach/Ch. Gounod
 • Ave Maria - G. Caccini/W. Wawiłow

Pani Aleksandra Bogdanowicz wraz z panem Piotrem Strzyżewskim: 

 • Ave Maria - F. Schubert
 • Ave Maria - M. Lorenc
 • Sonata g-moll - M. Reger
 • Ave Maria - G. Faure
 • Wokaliza - W. Kilar

Kolejny koncert odbędzie się 15 lipca 2017 r. o godz. 19:00. Na klawesynie zagra Pan Tomasz Głuchowski.

GALERIA ZDJĘĆ

Dodatkowe informacje