KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych.

CZYTAJ WIĘCEJ

10 lat współpracy chórów z Reszla i Jemnicy

Aż trudno uwierzyć, że w tym roku obchodzimy jubileusz 10-lecia współpracy między chórami parafialnymi z miast partnerskich: Reszel – Polska i Jemnica – Czechy.

Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się w Jemnicy 21 lipca 2017 roku.

Na wizytę do zaprzyjaźnionego miasta w Czechach w dniach 20-24 lipca 2017 roku tym razem udała się duża grupa 34 osób a w niej: oficjalna delegacja z naszej gminy na czele z Panem Markiem Janiszewskim – Burmistrzem Reszla, 15 chórzystów z organistą Panem Piotrem Strzyżewskim i księdzem wikariuszem Karolem Misiewiczem, oficjalna delegacja OSP w Reszlu – 5 strażaków oraz kilkunastoosobowa grupa sympatyków naszego chóru.

Podróż przebiegła w miłych i spokojnych warunkach i rano 21 lipca mogliśmy się zakwaterować w miejscu noclegowym. Dla osób chętnych przewidziano zwiedzanie Jemnicy pięknego średniowiecznego miasteczka pod wodzą Pana Stanisława Brady, który był głównym inicjatorem i organizatorem współpracy po stronie czeskiej. Dzięki jego ogromnej wiedzy historycznej i poczuciu humoru spacer po Jemnicy był wyjątkową przyjemnością dla zwiedzających.

Wieczorem w piątek 21 lipca Ksiądz Karol odprawił mszę w parafialnym kościele p.w. Św. Stanisława w Jemnicy a po mszy mogliśmy wysłuchać specjalnego jubileuszowego koncertu organowego na naszą cześć. Utwory organowe wykonały 2 młode studentki: Terezie Berankova oraz Anna Drobilkova.

Po koncercie udaliśmy się do domu kultury w Jemnicy, gdzie odbyło się oficjalne spotkanie z władzami miasta, z księdzem proboszczem a także z członkami chóru jemnickiego. Po serdecznych powitaniach i wymianie uścisków można było przejść do podsumowania współpracy i wymiany okolicznościowych upominków i pamiątek. Duże zainteresowanie wszystkich wywołała wystawa zdjęć obrazująca wybrane wydarzenia z 10-u lat partnerstwa, którą nasi chórzyści ofiarowali na pamiątkę czeskim przyjaciołom. Najlepszym podziękowaniem za wiele lat współpracy była nasza obecność w Jemnicy ale także podziękowania dla władz lokalnych czeskich i polskich, bo to dzięki ich wsparciu finansowemu mogliśmy się spotykać co roku: to w Jemnicy, to w Reszlu. Wyrazy wdzięczności za wkład pracy w podtrzymywanie więzi muzycznych należą się także organistom i kierownikom chórów: Panu Josefowi Hofbauerowi i Panu Piotrowi Strzyżewskiemu. Jubileusz to także dobra okazja by podziękować osobom, dzięki których zaangażowaniu ta dziesięcioletnia współpraca układała się wspaniale: Pani Danucie Konopnickiej i Panu Stanisławowi Brada. Oczywiście po części oficjalnej nie mogło zabraknąć wspólnego muzykowania i tańców.

W sobotę skoro świt wyjechaliśmy do Pragi, by urzeczywistnić kilkuletnie plany jej zwiedzania.

Pod opieką Pani Danusi Peszkowej – sympatycznej przewodniczki - zwiedziliśmy obiekty na wzgórzu Hradczany: zamek praski, katedrę św. Vita, Złotą Uliczkę, piękne ogrody królewskie. Ze wzgórza mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę czeskiej stolicy. Bardzo dużych wrażeń dostarczył nam rejs małym statkiem po rzece Wełtawie. Z perspektywy jej wód mogliśmy podziwiać piękną i unikatową architekturę Pragi. W podziękowaniu zaśpiewaliśmy piosenkę „Wełtawo, rzeko błękitna”. Po smacznym obiedzie i czasie wolnym szczęśliwi, choć zmęczeni wróciliśmy do Jemnicy. Wieczorem w serdecznej
i oczywiście pełnej śpiewów i tańców atmosferze spotkaliśmy się w hotelu z naszymi czeskimi przyjaciółmi chórzystami.

Kolejny dzień pobytu – niedzielę rozpoczęliśmy mszą świętą odprawioną przez księdza Josefa Brychta – proboszcza jemnickiej parafii i księdza Karola – wikarego z Reszla. Oprawę muzyczną pod kierownictwem swych mistrzów zapewniły połączone chóry: polski i czeski.

Po mszy świętej na zaproszenie strażaków z Jemnicy mogliśmy zwiedzić ich strażnicę.

Po obiedzie w Budkovie udaliśmy się autokarem czeskim do miejscowości Nové Říše, w której zwiedziliśmy kościół oraz Klasztor Norbertanów z muzeum instrumentów muzycznych i piękną biblioteką. W sali muzycznej wspólnie z przyjaciółmi czeskimi daliśmy krótki koncert naszych utworów. Księdzu opatowi – gospodarzowi obiektu - w podziękowaniu za miłe przyjęcie i oprowadzenie nas po klasztorze zaśpiewaliśmy na chórze kościelnym Ave verum Corpus i Va pensiero. Potem udaliśmy się znów do Budkova na kolację i wspólne spotkanie integracyjne.

Tego dnia wieczorem przygotowaliśmy niespodziankę dla naszego Mistrza Piotra Strzyżewskiego, który w tym roku obchodzi jubileusz 70-ej rocznicy urodzin. W otoczeniu całej naszej grupy i grupy przyjaciół czeskich nasz Mistrz otrzymał piękny tort z prospektem organów reszelskich i jemnickich. Chórzyści i goście zaśpiewali gromko Plurimos Annos oraz złożyli jubilatowi serdeczne życzenia jeszcze wielu lat pracy muzycznej i pomyślności w życiu osobistym. Po tym miłym akcencie wszyscy bawili się do nocy przy muzyce, którą wykonywał zespół Mala Jemnicka Kapela. Po północy wróciliśmy do hotelu w Jemnicy.

Szczęśliwi, pełni wrażeń, zauroczeni jak zawsze niezwykle ciepłym i serdecznym przyjęciem, w poniedziałek 24 lipca rano musieliśmy pożegnać gościnną Jemnicę. Gdy nadszedł czas pożegnania upominkom, uściskom a nawet łzom nie było końca. Naszemu pożegnaniu zawsze towarzyszy pieśń
„Z Panem Bohem” a także błogosławieństwo na drogę Ojca Josefa. W Reszlu przez długie miesiące będziemy wspominać pobyt w Jemnicy i czekać na kolejne spotkanie w Reszlu otwierające kolejne, mam nadzieję, lata współpracy chóralnej polsko-czeskiej.

Uczestnikom wycieczki bardzo dziękuję za zdyscyplinowanie, humor i miłą atmosferę w czasie całej wyprawy.

Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznego wyjazdu, w imieniu członków chóru parafialnego w Reszlu i Pana Organisty składam najserdeczniejsze podziękowania.

W imieniu chóru Barbara Maciukiewicz

GALERIA ZDJĘĆ

Dodatkowe informacje