KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych.

CZYTAJ WIĘCEJ

Trzeci już koncert z cyklu:"I RESZELSKIE KONCERTY MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ"

Koncert_muzyki_organowej     Odbył się w sobotę, 4 lipca, w kościele pod wezwaniem św. apostołów Piotra i Pawła. Główne cele przedsięwzięcia to przede wszystkim: popularyzacja muzyki poważnej, gromadzenie funduszy na remont organów oraz promocja Reszla. Liczymy na to, że miasto będzie rozpoznawalne nie tylko ze względu na piękno architektury i swojego urokliwego położenia , ale zasłynie również z organizowanych tu spotkań z muzyką poważną.

 

     Koncerty odbywają się cyklicznie od maja do września . Podczas ich trwania można składać dobrowolne ofiary na remont zabytkowych organów, które od bardzo wielu lat służą nam na co dzień i od święta , w radosnych i smutnych chwilach naszego życia.Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wspaniały to instrument , jak cenny to zabytek i jak bardzo potrzebuje renowacji . Organy w reszelskim kościele wykonane zostały w 1829 roku przez Jana Rohna z Ornety. Prospekt organowy powstał zaś w roku 1841. W 1904 organy były gruntownie przerobione przez mistrza Goebela z Królewca.

     Podczas trzeciego koncertu wystąpiła kanadyjska organistka Leora Nauta, która aktualnie mieszka i pracuje w Kansas City (USA). Artystkę oraz zgromadzonych słuchaczy powitał gospodarz reszelskiej świątyni, ks. prałat Dyzma Wyrostek, następnie przekazał głos Henrykowi Radomskiemu, który poprowadził koncert. Wysłuchaliśmy następujących utworów:

Dom Paul Benoit
Veni Creator Spiritus

Louis Vierne
Arabesque

Dom Paul Benoit
Au Cénacle

Paul Hindemith
Sonata I, mvt. II:
- Sehr Langsam
- Phantasie, Frei
- Ruhig bewegt

Charles-Marie Widor
Symphonie V:
- IV: Adagio
Na zakończenie niespodzianka – Polonez a- moll -M. K. Ogińskiego, który to utwór wysłuchany przez panią Leorę w Świętej Lipce, grany przez pana Adama Kowalskiego, wywarł tak ogromne wrażenie na artystce, że postanowiła go zagrać reszelskiej publiczności.

Organy do koncertu przygotował pan Piotr Strzyżewski, a nad registracją utworów czuwał pan Karol Światłowski.

Reszelskie spotkanie z muzyką nie byłoby możliwe bez zaangażowania pana Karola Światłowskiego, który zaprosił artystkę do Reszla oraz pani Danuty Konopnickiej, która pełniła rolę tłumacza języka francuskiego. Oboje towarzyszyli pianistce podczas jej tygodniowego pobytu w Reszlu.

Serdeczne podziękowania należą się pani Jolancie Grzyb za wykonanie zdjęć i materiału filmowego oraz pani Jolancie Radomskiej za przygotowanie informacji prezentowanych w czasie koncertu a także wszystkim osobom, które przyczyniają się do rozwoju przedsięwzięcia.

Kolejny koncert odbędzie się 25 lipca 2015 roku o godzinie 19:30. Przed reszelską publicznością wystąpi wybitny wirtuoz organów pan Jakub Choros.

Koncerty organizowane są przy wsparciu:

Burmistrza Reszla, pana Marka Janiszewskiego i finansowym - Urzędu Gminy
Pana Jerzego Huleckiego i drukarni „JUMAR"
Pana Marka Szabelskiego i  cukierni/piekarni „ SZABELSKI"

@Karol Światłowski

Dodatkowe informacje