KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych.

CZYTAJ WIĘCEJ

Przedostatni koncert z cyklu "I Reszelskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej"

kościół w ReszluW Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia 2015 r. w reszelskim kościele pod wezwaniem Św. Ap. Piotra i Pawła odbył się przedostatni już koncert z cyklu I Reszelskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej , których to głównym celem jest popularyzacja muzyki klasycznej , promowanie naszego miasta ale przede wszystkim zgromadzenie funduszy na remont zabytkowych organów znajdujących się w naszej pięknej świątyni .


W trakcie koncertu , licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać utworów Johanna Sebastiana Bacha , Nicolausa Bruhnsa , Feliksa Nowowiejskiego , Giuseppe Verdiego oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu wybitnej organistki Pani Anny Szczędziny oraz reszelskiego chóru parafialnego pod dyrekcją Pana Piotra Strzyżewskiego.
Pani Anna Szczędzina jest absolwentką Wydziału edukacji Muzycznej ,Chóralistyki i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na specjalnościach : edukacja muzyczna , prowadzenie zespołów wokalnych i instrumentalnych oraz muzyki kościelnej.
W 2003 roku ukończyła Państwową szkołę muzyczną I stopnia w Strzelcach Opolskich w klasie fortepianu , w 2007 ukończyła Studium Muzyki Kościelnej przy wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego na kierunku organista , a w 2009 podyplomowy kierunek Prowadzenie Zespołów Śpiewaczych. Od roku 2011 pracuje w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Opolu , jako nauczyciel dyrygowania , organów , akompaniamentu liturgicznego oraz dyrygent chóru. W 2013 roku współpracowała z Chórem Chłopięcym Filharmonii Wrocławskiej. Była również asystentką dyrygenta w Zespole Wokalnym „ Rondo" Szkoły Muzycznej I stopnia im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu. W 2014 roku otrzymała wyróżnienie na XV Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych im. prof. Stanisława Kulczyckiego w Poznaniu .
Ten wspaniały wieczór rozpoczęły preludium i fuga e-moll siedemnastowiecznego kompozytora , organisty , skrzypka i śpiewaka Nicolausa Bruhnsa oraz kompozycja zatytułowana Allein Gott In der Hoh Ehr Johanna Sebastiana Bacha.
Następnie chór pod dyrekcją Pana Piotra Strzyżewskiego wykonał „ O Matko Miłościwa", pieśń skomponowaną przez Jacka Sykulskiego oraz parafrazę 3 wersetu pokutnego Psalmu 51 Feliksa Nowowiejskiego , pochodzącego z oratorium „ Znalezienie Świętego Krzyża" na alt , baryton , chór mieszany i orkiestrę symfoniczną ,tym razem w wersji a cappella.
Po wykonaniu tych utworów słuchacze ponownie mogli się rozkoszować wspaniałą grą naszego gościa . Tym razem Pani Anna Szczędzina wykonała dwa utwory skomponowane przez Johanna Sebastiana Bacha : Komm , Gott Schopfer, Heiliger Geist oraz Wenn wir in hochsten Nothen sein.
Po ich wysłuchaniu , ponownie wystąpił reszelski chór prezentując kolejne utwory Ave Verum Corpus D- dur, motet skomponowany przez Wolfganga Amadeusza Mozarta na uroczystość Bożego Ciała przy wspaniałym akompaniamencie Pani Anny oraz Sancta Maria Johannesa Schweitzera. Kolejnym utworem organowym zaprezentowanym w trakcie koncertu była Sonata B dur Felixa Mendelssohna. Na zakończenie tego wspaniałego wieczoru chór wykonał utwór Giuseppe Verdiego z opery Nabucco „VaPensiero".

„ Śpiew i gra , to talenty , które Bóg daje niektórym ludziom i czyni ich mistrzami , by grali i śpiewali na jego chwałę". To treść, jaka została umieszczona na grawertonie wręczonym naszemu Mistrzowi podczas sobotniego koncertu.

Organista chóru, Pan Piotr Strzyżewski został uhonorowany nagrodą Burmistrza Reszla , którą w jego imieniu oraz imieniu Rady Miasta wręczył jego zastępca Pan Jerzy Bajorek. Pan Piotr jest człowiekiem niezwykle skromnym . Mało kto wie , że nasz reszelski organista uzyskał doskonałe przygotowanie muzyczne . Ukończył Konserwatorium Muzyczne o kierunku organy w Lublinie. Gry na tym wspaniałym instrumencie uczył go organista i kompozytor profesor Stanisław Koszewski, autor Apelu Jasnogórskiego. Jeden z najwybitniejszych twórców początku XX wieku. Pan Piotr od czterdziestu lat prowadzi nasz chór, którego początki sięgają lat powojennych. Wśród członków chóru znajdują się osoby pamiętające tamte niełatwe czasy. W 2009 roku reszelski chór uczestniczył w Archidiecezjalnym Przeglądzie Chórów i Schol Parafialnych , dwukrotnie występował w koncertach inaugurujących Świętolipskie Wieczory Muzyczne , z okazji beatyfikacji Jana Pawła II , wraz z aktorami Teatru imienia Stefana Jaracza brał udział w Spektaklu poetycko – muzycznym „Tryptyk rzymski" oraz programie słowno-muzycznym „Droga do wieczności". Wielokrotnie uświetniał swoim śpiewem msze święte transmitowane na cały świat przez TVP Polonia. W ramach wymiany pomiędzy naszymi partnerskim miastami koncertował w Czechach w miejscowości Jemnice. W listopadzie bieżącego roku chór będzie obchodził Jubileusz 65-ciolecia. Za swoją działalność , został uhonorowany Medalem "Zasłużonym Reszel".

Korzystając z okazji dziękujemy za wspaniałe materiały video i foto oraz informacje umieszczane na Facebooku Pani Jolancie Grzyb i Panu Jarosławowi Żyła z Towarzystwa Miłośników Reszla i Okolic.

Podczas ostatniego już koncertu w dniu 5 września 2015 o godzinie 19:30 wystąpią Państwo Joanna i Jacek Kwiatkowscy grający wspólnie na cztery ręce na organach.

Organizatorzy I Reszelskich Koncertów
Muzyki Organowej i Kameralnej

Dodatkowe informacje