KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych.

CZYTAJ WIĘCEJ

70 Lat Chóru Parafialnego

Chór Parafialny przy Kościele p.w. Św. Ap. Piotra i Pawła w Reszlu powstał prawdopodobnie 70 lat temu. Obecni członkowie chóru przyjęli tę datę po rozmowach ze świadkami tamtych czasów lub ich potomkami. Niesamowite bowiem jest to, że w chórze są osoby, które śpiewają w nim od jego początków.

Są to: Stanisław Michalski, Alfreda Kułak, Henryk Fisahn, Helena Lis, Sabina Nowakowska. Do niedawna jeszcze śpiewali kolejni prekursorzy: Stanisława Komar, Julianna Duszak, Stefan Doliński. Znane są prawie wszystkie nazwiska pierwszych członków chóru, wśród nich najczęściej wymienia się: Włodzimierza Własienko, Annę Sawicką, Stanisława Mazurka, Jana Jurkiana, Antoniego Cimaszkiewicza, po kilka osób z rodzin: Michalskich, Jankiewiczów, Romańczuków, Charytoniaków. Co roku, w dniu św. Cecylii, 22 listopada, chórzyści wspominają ich, a na grobach tych, którzy pochowani są w Reszlu, zapalają znicze.

Obecny chór liczy zazwyczaj około 30 osób. Próby odbywają się tradycyjnie we wtorki, ale w razie potrzeby bywają też dodatkowe, w sumie są to setki godzin ćwiczeń rocznie. Wielu chórzystów doskonali emisję głosu poprzez udział w warsztatach. Oprócz coniedzielnej służby liturgicznej podczas sumy, chór uświetnia wszystkie uroczystości kościelne i niektóre państwowe. W obecnych czasach wyszedł on bowiem poza mury swego kościoła i pojawił się: w Św. Lipce, w Gudnikach, w Bartoszycach, w Olsztynie, w Sątocznie, w Czechach, pojawił się na uroczystych sesjach Rady Miejskiej, na koncertach, na przeglądach, na zamku, w Domu Kultury, w amfiteatrze. Zarówno organista Piotr Strzyżewski, który prowadzi chór od 1975 roku, jak i chórzyści, starają się sprostać współczesnym potrzebom i wymaganiom, wykonując ambitne, cztero- a nawet pięciogłosowe utwory, często zachwycając słuchaczy. W 2001 roku Rada Miejska w Reszlu przyznała chórowi medal ZASŁUŻONYM – RESZEL za jego zasługi dla miasta i gminy. Od 2002 roku zaczęła się pisać historia chóru - została założona kronika, w której oprócz aktualnych wydarzeń umieszczane są, odtwarzane z pamięci ludzkiej, jego dzieje i sylwetki pierwszych chórzystów, którzy założyli go w powojennym Reszlu.

4 grudnia 2016 o godz. 1200 w Kościele Parafialnym w Reszlu została odprawiona uroczysta msza święta koncelebrowana - J. E. Arcybiskup Józef Górzyński Metropolita Warmiński, który przybył w celu poświęcenia odnowionego obrazu św. ap. Piotra i Pawła umieszczonego w ołtarzu głównym, odprawił ją za obecnych i zmarłych chórzystów. W przedsionku kościoła można było obejrzeć wystawę fotograficzną, rozdawane były ulotki z informacją na temat chóru, przed rozpoczęciem mszy świętej chór wykonał krótki koncert.

Druga część uroczystości odbyła się w restauracji, dokąd zaprosił szanownych gości, w tym cały chór, ks. Proboszcz Krzysztof Bumbul. Tam chórzyści odebrali życzenia i upominki w postaci: książek i teczek do nut oraz wielkiego tortu od pana Burmistrza Marka Janiszewskiego i Przewodniczącej Rady Miejskiej pani Beaty Subocz. Chórzyści zaś uhonorowali grawertonami i kwiatami kolejnych członków chóru z najdłuższym stażem: Jadwigę Wojciechowską (38 lat śpiewu), Jerzego Paukszto (37), Krzysztofa Głowackiego (32), Amelię Bogudał (29), Barbarę Zarożną (28). 

Chór Parafialny przy Kościele p.w. Św. Ap. Piotra i Pawła w Reszlu serdecznie dziękuje Ks. Proboszczowi Krzysztofowi za zorganizowanie uroczystości, panu Burmistrzowi za sfinansowanie ulotek, wystawy i teczek do nut. Dziękujemy też za wieloletnią współpracę chórom ze Świętej Lipki i z Jemnicy oraz wszystkim, którzy zaszczycili nas w Dniu Jubileuszu swą życzliwą obecnością.

W imieniu chóru Danuta Konopnicka

 

ALBUM ZE ZDJĘCIAMI

 

 

 

Dodatkowe informacje