ugreszel.pl

Blog ogólnotematyczny

Innowacyjne technologie atomizacji Devilbiss
Lifestyle

Innowacyjne technologie atomizacji Devilbiss

Firma DeVilbiss to wiodący producent pistoletów natryskowych dla branży przemysłowej od 1888 roku. Jako spadkobiercy wynalazcy pierwszego urządzenia atomizującego – dr. Allena Vilbissa – firma przykłada dużą wagę do ulepszania i wprowadzania coraz nowszych technologii atomizacji. Pistolety produkowane przez firmę znalazły zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu. Dzięki nim, po trudnościach związanych z malowaniem, lakierowaniem czy pokrywaniem, nie został nawet ślad.

Ewolucja urządzeń atomizujących

Pistolet lakierniczy przebył długą drogę od zaprojektowanego w 1888 r. urządzenia – na bazie rurki, gruszki powietrznej i puszki po oleju do stosowanych obecnie na skalę przemysłową pistoletów automatycznych. Setki modeli zaprojektowanych i ulepszanych na przestrzeni ponad 130 lat pozwoliło na stworzenie technologii, która jest jedną z kluczowych dla współczesnej industrializacji. Technologia malowania natryskowego ma szczególne znaczenie w branży metalowej, samochodowej, lotniczej, ale także elektrycznej, wydobywczej, wodno-kanalizacyjnej i wielu innych.
Pistolety natryskowe DeVilbiss stosowane są na szeroką skalę do produkcji elementów, narzędzi i przedmiotów, których powłokom chcemy nadać szczególne właściwości.

Zapotrzebowanie na konkretne właściwości produktów jest kwestią indywidualną dla każdej z branży. Odporność na zniszczenia, zarysowania, wysoką temperaturę, substancje chemiczne, korozję, uzyskanie powierzchni łatwej do czyszczenia lub nadanie koloru.
Przy pomocy pistoletów natryskowych możemy nałożyć warstwę powłoki na dowolny produkt i w zależności od jej właściwości nadać mu wybraną cechę. Opracowanie technologii atomizacji pozwoliło na przyspieszenie i zautomatyzowanie wielu procesów przemysłowych.

Współczesne Technologie Atomizacji:

1.Technologia Trans-Tech

To znana już od lat 90 technologia będąca połączeniem tradycyjnej metody rozpylania z metodą atomizacji HVLP. Wyprowadzenie Trans-Tech w atomizacji, pozwoliło na użycie większej ilości energii niż było to możliwe wcześniej. Nowa metoda szybko wyparła poprzedniczkę – HVLP – oferując dużo wyższą jakość wykończenia.
Tajemnicą Trans-Tech jest lepszy transfer materiału – powyżej 65% rozpylanej farby na element. Wartość ciśnienia roboczego na głowicy powinna wynosić od 1 do 3 bara.

2. Technologia HVLP (HIGH VOLUME LOW PRESSURE)​


Technologia HVLP nazywana także atomizacją “compliant”. Została wypracowana w 1980 r. w odpowiedzi na wprowadzane coraz częściej regulacje dotyczące ochrony środowiska.
Wykorzystanie większej ilości sprężonego powietrza i zmniejszenie ciśnienia rozpylania, pozytywnie wpłynęło na wydajność atomizacji. Podniesienie wydajności natrysku odbywa się jednak kosztem jakości wykończenia, spowodowanej zwiększeniem rozmiaru kropel.
Zgodnie z regulacjami w kwestii ochrony środowiska, w metodzie tej stosowane muszą być: ciśnienie 0,7 bara (10 psi) oraz transfer powyżej 65%.

3. Technologia atomizacji konwencjonalnej „AIR SPRAY”​


To jedna z klasycznych i najbardziej popularnych metod atomizacji, stosowana w pistoletach natryskowych tradycyjnych. Jakość wykończenia powłoki w tej metodzie pozostawia wiele do życzenia. Ze względu na wysoką prędkość wydobywania się sprężonego powietrza, atomizacja substancji w tej metodzie jest bardzo dobra, ale mało ekonomiczna. Wadą tej metody jest także występowanie efektu “odskoku”, czyli odbicia cząsteczek materiału od powierzchni i ich opadanie w sposób niekontrolowany na malowany element.
Wartości stosowane przy tej metodzie to: ciśnienie robocze sprężonego powietrza na poziomie od 2 do 4 bara, czyli 30-60 psi.

4. Technologia AIRLESS SPRAY – Natrysk hydrodynamiczny, bezpowietrzny​

Natrysk hydrodynamiczny to jedna z najbardziej nowoczesnych technologii atomizacji. W tej metodzie wykorzystywany jest specjalny agregat hydrodynamiczny, który spręża materiał do bardzo wysokiego ciśnienia od 300 do 450 bara (500-600 psi). Następnie materiał kierowany jest przez dyszę z wąskim otworem w kierunku malowanego przedmiotu. Sekret tej metody polega na wyrzucaniu farby z bardzo dużą prędkością, dzięki czemu, napotykając na drodze atomy powietrza, rozbija się ona na małe cząstki. Pozwala to na równomierne i dokładne pokrycie powierzchni. Zaletami tej techniki są szybkość malowania, duża wydajność i dokładność pokrycia.

5. Technologia AIR ASSISTED AIRLESS – Wspomagana powietrzem

Metoda rozpylania wspomaganego powietrzem, podobnie jak AIRLESS SPRAY, opiera się na wyrzucaniu farby pod wpływem wysokiego ciśnienia poprzez dyszę. W tym przypadku dysza posiada małe otwory, przez które farba kierowana jest do specjalnej nasadki Binks HVLP/Compliant gdzie następnie zostaje zmieszana z powietrzem.
Metoda ta pozwala na zredukowanie odprysku farb, co wpływa na wysoką jakość wykończenia. Stosowana jest najczęściej przy nanoszeniu powłok na drewno.
Ciśnienie zalecane do tej metody to od 25 do 120 bara (400-600 psi).

W zależności od zapotrzebowania producenta firma DeVilbiss przygotowała szeroką ofertę produktów działających w różnych technologiach.