ugreszel.pl

Blog ogólnotematyczny

Dom i Ogród

Jak powinna być skonstruowana umowa przedwstępna kupna samochodu?

Zakup nowego samochodu jest dużym wyzwaniem. Mimo, że każdy cieszy się na nowy pojazd i z ochotą przystępuje do poszukiwań, to te poszukiwania mogą się czasem przeciągać w nieskończoność, bo zawsze coś nie będzie nam pasować w danym aucie na sprzedaż. Dlatego zanim zaczniemy szukać odpowiedniego auta, warto przygotować sobie listę naszych wymagań co do nowego pojazdu.

Kiedy już znajdziemy wymarzone auto – co dalej

W momencie gdy jakieś auto przykuje naszą uwagę na stałe, trzeba je jak najdokładniej sprawdzić. Warto do oględzin auta zabrać ze sobą zaufanego mechanika samochodowego, który sprawdzi stan techniczny auta. Kiedy już stwierdzimy, że auto jak najbardziej się dla nas nadaje, wtedy możemy przejść do finalizacji zakupu auta.

Niezbędne formalności związane z kupnem samochodu

Najważniejszą kwestią jest przygotowanie umowy przedwstępnej zakupu samochodu. Taka umowa przedwstępna jest niezwykle ważnym dokumentem, określa ona wszystkie warunki zakupu pojazdu, bez niej nie można zakupić żadnego pojazdu. Formularz przedwstępnej umowy kupna sprzedaży pojazdu jest dostępny w Internecie, każdy może sobie taki formularz ściągnąć i wydrukować.

Jak powinna wyglądać umowa przedwstępna kupna samochodu?

Jak już powyżej wspomniano wzór umowy przedwstępnej można znaleźć w Internecie. Na stronie autoumowa.pl znajdziesz wzór umowy przedwstępnej kupna sprzedaży samochodu – https://autoumowa.pl/umowa-przedwstepna-sprzedazy-kupna-pojazdu/. Gotowy formularz do wypisania można też dostać w komisie samochodowym czy w salonie samochodowym. Na takiej specyficznej umowie przedwstępnej znaleźć się muszą takie podstawowe informacje jak: miejscowość i data kiedy umowa została zawarta, czynne strony zawierające umowę, dane z dowodu osobistego obu stron, przedmiot umowy, termin do kiedy umowa ma zostać sfinalizowana, kwota za jaką kupuje się samochód, kwota zadatku na samochód, informacje na temat odstąpienia od umowy i podpisy obu stron. Są to niezbędne kwestie, które na umowie przedwstępnej muszą się znaleźć. W większości przypadków taka umowa przedwstępna musi zostać sfinalizowana, dopiero później podpisuje się umowę właściwą kupna sprzedaży samochodu.

Jak korzystnie kupić samochód

Bardzo ważną kwestią przy zakupie samochodu jest cena za jaką się go kupi. Od tego zależy czy korzystnie kupimy samochód czy będziemy stratni na tej umowie. Dlatego najpierw warto się zorientować jak kształtują się ceny pojazdu danej marki i danego rocznika. Warto też wziąć pod uwagę stan techniczny pojazdu, jego stan wizualny, przebieg i dodatkowe udogodnienia w pojeździe. To wszystko wpływa na wartość samochodu i podnosi lub obniża jego cenę. Zanim podpisze się umowę przedwstępną zakupu samochodu, można spróbować ponegocjować cenę zakupu. Czasami można wiele zyskać dzięki temu, bo cenę można obniżyć całkiem sporo, zwłaszcza gdy sprzedającemu będzie zależeć na jak najszybszej sprzedaży pojazdu.

Samochód kupuje się na lata, dlatego wybór powinien być starannie przemyślany i przeanalizowany pod wieloma względami. Warto kierować się ceną pojazdu ale także jego stanem faktycznym. Bo jeśli kupujemy auto, to chcemy by było sprawne jak najdłużej.