ugreszel.pl

Blog ogólnotematyczny

jak podłączyć gniazdko
Dom i Ogród

Jak skutecznie podłączyć gniazdko?

Wiele osób planujących remont domu lub mieszkania zastanawia się, jak podłączyć gniazdko w skuteczny sposób. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z niezbędnymi poradami.

Jak podłączyć gniazdko – niezbędne narzędzia

Przed rozpoczęciem podłączania gniazdka elektrycznego należy przede wszystkim zgromadzić wszelkie niezbędne w tym procesie narzędzia. Dzięki nim możliwe będzie skuteczne wykonanie zadania. Wśród podstawowych narzędzi, które będą przydatne do montażu gniazdka elektrycznego, można wskazać wiertarkę z opcją kucia, młotek, kombinerki, śrubokręt, a także próbnik lub miernik napięcia. Warto mieć pod ręką także takie elementy jak paca, nóż, poziomica oraz ołówek. Wykonywanie poszczególnych czynności zależne jest również od tego, czy w ścianie znajduje się już puszka, czy też cały proces należy przeprowadzić od początku do końca.

Zasady bezpieczeństwa

Podczas podłączania gniazdka elektrycznego należy kierować się niezbędnymi zasadami bezpieczeństwa. Przede wszystkim gniazdka elektryczne powinno się zawsze montować na odłączonym prądzie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu wyłączenie go poprzez wyłączenie bezpieczników. Możliwe jest także wyłączenie innych zabezpieczeń, jeśli są one w danym miejscu dostępne. Następnie powinno się upewnić, czy prąd w gniazdku jest rzeczywiście wyłączony. W tym celu można użyć na przykład miernika napięcia. Podczas montażu gniazdka elektrycznego należy również zwrócić uwagę na kolory kabli, które będą się w nim znajdować. Jeśli nie zachowa się ostrożności to można się łatwo pomylić.

Montaż gniazdka z puszką

Gniazdko elektryczne może być montowane w ścianie, jeśli w jej wnętrzu znajduje się już specjalna puszka. Dalszym etapem działań jest dokładne sprawdzenie przewodów, które mogą być montowane zarówno starym systemem, jak i nowym. W nowych systemach przewód ochronny powinno się połączyć z bolcem uziemiającym, przewód fazowy do złącza po lewej stronie, a przewód neutralny do złącza po prawej stronie. Następnie należy wsunąć gniazdko elektryczne do puszki oraz zamocować je na wkręty. W tym zadaniu warto wykorzystać odpowiednie narzędzia, takie jak na przykład śrubokręt.

Jak podłączyć gniazdko z puszką?

Puszki elektryczne nie zawsze znajdują się w tych miejscach w ścianach, w których planuje się montaż gniazdek. Jeśli puszki nie ma w ścianie to najpierw należy zająć się wykuciem miejsca na nią wiertarką. Następnie od niej powinno się wyprowadzić kable, co można uczynić zarówno poziomo, jak i pionowo. Przebieg kabli powinien być w odpowiedni sposób zaznaczony, a później w tych miejscach mają powstać tak zwane bruzdy. Następnie należy przygotować kable, które znajdą swoje zakończenie w puszce elektrycznej. Ich przebieg powinien być umieszczony we wcześniej wykutych bruzdach. Drugi koniec kabla powinien znaleźć się w gniazdku, dzięki czemu możliwe stanie się podłączenie energii elektrycznej. Po podłączeniu gniazdka należy obrobić ścianę, na przykład gipsem. Zamurowane gniazdko powinno być sprawne przez długi czas, dlatego warto cieszyć się dodatkowym kontraktem w domu, ponieważ zawsze jest ich zbyt mało.