ugreszel.pl

Blog ogólnotematyczny

rynek pracy
Praca

Nowa praca po pięćdziesiątym roku życia? Jak najbardziej!

Szukanie nowej pracy to zadanie bardzo stresujące. Tym bardziej, gdy jesteśmy osobami dojrzałymi, które przekroczyły 50 rok życia. Choć bezrobocie wśród osób starszych jest duże, nie oznacza to wcale, że nie mamy szans na znalezienie pracy naszych marzeń. Jak znaleźć nową pracę w dojrzałym wieku?

Odrzućmy negatywne przekonania

Nie chcemy nikogo przekonywać, że polski rynek pracy jest otwarty dla osób po 50 roku życia. Jednocześnie pragniemy zwrócić uwagę, że wielu dojrzałych ludzi już na starcie rezygnuje z poszukiwań atrakcyjnego zajęcia, gdyż wierzą oni, że i tak im się nie uda. Pamiętajmy, że dla chcącego nie ma rzeczy niemożliwych. Jeżeli tylko się postaramy możemy znaleźć zajęcie, które da nam satysfakcję. Na początku warto jest się zastanowić co chcielibyśmy robić. Być może zależy nam tylko na zmianie pracodawcy, a może chcemy całkowicie się przekwalifikować. W sytuacji, gdy pragniemy zmian w naszym życiu zawodowym, jednak nie mamy konkretnych pomysłów, możemy pomyśleć o skorzystaniu z usług doradcy zawodowego. Specjalista ten pomoże w określeniu naszych predyspozycji i zainteresowań. Następnie wskaże prace, które moglibyśmy wykonywać (współczesny rynek pracy jest bardzo dynamiczny, każdego roku pojawiają się nowe zawody, co jeszcze kilkadziesiąt lat temu było nie do pomyślenia).

Zdobywanie nowych kwalifikacji

Być może jest zawód, który nas interesuje, jednak nie mamy kwalifikacji do jego wykonywania. Nie załamujmy się z tego powodu. Niezbędnych umiejętności można się nauczyć. Osoby po 50 roku życia są w bardzo komfortowej sytuacji, gdyż zazwyczaj nie mają ograniczających zobowiązań rodzinnych. Ich dzieci są już odchowane, a one mogą zająć się własnymi potrzebami. Warto zdawać sobie sprawę, że do wykonywania wielu zawodów nie są potrzebne studia wyższe (a jeżeli nawet – być może miło będzie znowu zostać studentem). Na rynku dostępne są różnego rodzaju kursy i szkolenia. Część z nich dostępna jest online. Jeżeli mamy upatrzone szkolenie, jednak nie stać nas na jego sfinansowanie, możemy odwiedzić najbliższy Urząd Pracy. Instytucje tego typu często oferują dofinansowanie do kursów i szkoleń.

Nie obawiajmy się korzystać z pomocy

Pamiętajmy, że w swoim dążeniu do znalezienia nowej pracy nie jesteśmy osamotnieni. Jeżeli czujemy, że nie poradzimy sobie sami – korzystajmy z pomocy. W wielu miastach mamy szansę na bezpłatne konsultacje z doradcą zawodowym. Dobrym pomysłem jest uruchomienie swojej siatki kontaktów. Osoby dojrzałe często mają za sobą pracę w wielu miejscach i co się z tym wiąże – liczne kontakty. Jeśli szukamy pracy, koniecznie dajmy o tym znać naszej rodzinie i znajomym. Być może ktoś z nich słyszał o zbliżającej się rekrutacji na interesujące nas stanowisko.

Nie tylko etat

W przypadku niektórych zawodów znalezienie pracy na etacie jest bardzo trudne. Trzeba jednak mieć świadomość, że etatowa praca nie jest jedynym możliwym sposobem na zarabianie pieniędzy. Być może naszym przeznaczeniem jest założenie własnej działalności gospodarczej. Zaletą prowadzenia firmy jest brak typowych dla etatu ograniczeń. Jako przedsiębiorcy sami decydujemy w jakich godzinach będziemy pracować. Dodatkowo nie istnieje maksymalne wynagrodzenie jakie możemy osiągnąć. W przypadku, gdy nasz biznes okaże się strzałem w dziesiątkę, mamy szanse na zarobienie naprawdę dużych pieniędzy.

Przeczytaj więcej na http://qbic-re.pl

Gdy trudno znaleźć nam pracę w Polsce

Jeżeli bezskutecznie szukamy pracy od dłuższego czasu możemy poczuć się sfrustrowani. Sytuacja na polskim rynku pracy jest trudna, jednak nie jesteśmy ograniczeni do jednego kraju. Jako obywatele Unii Europejskiej mamy możliwość podjęcia zatrudnienia w innych państwach członkowskich. Może być to wielka szansa dla osób powyżej 50 roku życia, gdyż w wielu krajach wiek nie jest żadnym ograniczeniem. Przykładowo niemieccy pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają dojrzałych pracowników. Społeczeństwo niemieckie jest starsze od polskiego, a osoby w dojrzałym wieku aktywnie uczestniczą w życiu społecznym i zawodowym.