ugreszel.pl

Blog ogólnotematyczny

systemy nawadniania ogrodu
Dom i Ogród

Systemy do nawadniania ogrodu

Zawory czerpalne są niezbędnym elementem instalacji wodno-kanalizacyjnej w mieszkaniu lub domu. Z reguły taka technologia jest wykorzystywana w przypadków domów wielorodzinnych lub jednorodzinnych z ogrodem. Dzięki temu można czerpać wodę z innych miejsc niż klasyczny kran łazienkowy.

Jak działają zawory czerpalne?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że jest to niezwykle istotne w trakcie nawadniania terenu. W ten sposób można łatwiej zadbać o roślinność. Zawory czerpalne przydadzą się także osobom, które posiadają zwierzęta gospodarskie. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w budynkach użyteczności publicznej również znajdują się odpowiednie zawory, dzięki czemu konserwacja oraz serwisowanie przebiega szybko i sprawnie. Przeważnie tylko personel, który jest odpowiedzialny za utrzymanie czystości, ma dostęp do takich zaworów. Warto dodać, że zawory mogą się różnić między sobą zastosowaniem oraz konstrukcją. Trzeba koniecznie zwrócić uwagę na materiał, z którego wyprodukowane zostały zawory. Należy pamiętać, że zawory dostępne są w różnych średnicach. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się także węże do betonu. Wąż do nawadniania jest niezastąpiony w dużym ogrodzie. Od typu węża zależy jego zasada działania. Równomierne nawodnienie jest możliwe dzięki temu, że woda wylewa się z węża na całej jego długości. Jest to duża przewaga nad zraszaczami, które są przeważnie układane płytko pod powierzchnią. Węże nawadniające również układa się w ten sposób, ale można je także umieścić na powierzchni.

Czym są węże do nawadniania?

Trzeba jednak mieć na uwadze, że takie rozwiązanie jest mniej bezpieczne, a do tego nie prezentuje się dobrze pod względem wizualnym. Wystający wąż nawadniający będzie znacząco utrudniał wykonywanie prac pielęgnacyjnych oraz koszenie. Najbardziej wygodne jest oczywiście użycie węży zraszających, ale takie rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Z tego powodu coraz więcej osób wybiera horyzontalne węże nawadniające, dzięki którym można skupić się na innych pracach porządkowych. Ważny jest jednak wybór systemu nawadniającego. Przede wszystkim musi on pochodzić od sprawdzonego producenta, który od wielu lat działa na rynku. Zraszacze są z reguły tańsze od profesjonalnych węży do nawadniania. Należy jednak pamiętać, że zraszanie można przeprowadzić jedynie późnym wieczorem lub wczesnym rankiem. Na liściach pozostają krople wody, które działają jak soczewki. Z tego powodu może dojść do poparzenia liści, gdy wyjdzie słońce. Warto dodać, że jest to niezwykle szkodliwe dla owoców oraz kwiatów. Zraszanie jest też niekorzystne dla owadów, ponieważ utrudnia im kolonizację.