ugreszel.pl

Blog ogólnotematyczny

piec na olej opałowy
Dom i Ogród

Co warto wiedzieć o piecach na olej opałowy?

Wśród różnych rodzajów kotłów można wskazać między innymi piece na olej opałowy. Warto dowiedzieć się na ich temat nieco więcej, a także zapoznać się z najważniejszymi aspektami takiego wyboru. Piec na olej opałowy – co warto wiedzieć?

Wybór pieca na olej opałowy

Piec na olej opałowy to rozwiązanie, które jest dość często wykorzystywane w praktyce. Charakteryzuje się przede wszystkim bezobsługowym działaniem, zwłaszcza jeśli porównuje się je do pieców działających na paliwa stałe. Oprócz tego proces spalania w tego rodzaju piecu jest zautomatyzowany, co w znaczący sposób ułatwia jego obsługę. Jeśli piec na olej opałowy funkcjonuje w pełni sprawnie to nie wydziela on do środowiska żadnych toksycznych substancji. Praca systemu grzewczego jest bezawaryjna przez dość długi czas.

piec na olej opałowy

Działanie pieca na olej opałowy

W piecach na olej opałowy olej znajduje się w specjalnym zbiorniku, z którego jest dostarczany do palnika przewodami olejowymi. Istotną kwestią w tego rodzaju piecach jest konieczność uzyskania odpowiednio wysokiej temperatury, która jest niezbędna. Tego rodzaju piec powinien znajdować się w ogrzewanym pomieszczeniu. Natomiast jeśli nie jest to możliwe to warto zadbać o jego ogrzanie w inny sposób. Przepływ oleju może odbywać się grawitacyjnie lub być wymuszany przez działanie pompy.

Podział pieców

W obecnych czasach w sprzedaży można znaleźć różne modele pieców na olej opałowy, które różnią się między sobą pewnymi istotnymi aspektami. Dlatego podczas wyboru pieca na olej opałowy powinno się zwrócić uwagę na takie kwestie jak jego funkcjonalność oraz konstrukcja. W sprzedaży dostępne są zarówno modele jednofunkcyjne, jak i dwufunkcyjne. Urządzenia mogą stać lub być zawieszone. Oprócz tego istotny jest rodzaj regulacji palnika, który może być jednostopniowy lub dwustopniowy. Uwagę należy zwrócić także na rodzaj zastosowanej technologii, ponieważ dostępne są piece konwencjonalne, ale także kondensacyjne.

Jaki piec wybrać?

Wiele osób planujących zakup pieca zastanawia się, czy lepszym wyborem będzie model jednofunkcyjny, czy też dwufunkcyjny. Jednofunkcyjne piece na olej opałowy są bardzo podobne do pieców gazowych i wykorzystuje się je przede wszystkim do ogrzewania wody. Natomiast piece dwufunkcyjne mają wbudowane wymienniki, co sprawia, że doskonale sprawdzą się zarówno podczas podgrzewania wody, jak i ogrzewania całego obiektu mieszkalnego. Wybór modelu pieca należy więc odnieść do możliwości jego zastosowania w praktyce.

olej opalowy piec

Zbiornik na olej opałowy

Nieodłącznym elementem pieca na olej opałowy będzie także zbiornik na olej opałowy. Taki produkt powinno się umieszczać w piwnicy lub na najniższej kondygnacji domu. Idealnym miejscem jest pobliże pieca, jednak można zdecydować się na wybór kotłowni lub innego pomieszczenia w pobliżu urządzenia. Dodatkowo pomieszczenie, w którym będzie znajdował się zbiornik, powinno się wentylować w odpowiedni sposób. Kwestia ta jest ściśle związana z bezpieczeństwem korzystania z takiego rozwiązania. Istotne jest zachowanie możliwości wykonywania przez piec prawidłowej pracy.