ugreszel.pl

Blog ogólnotematyczny

Czym jest ZZP w Holandii
Lifestyle

Czym jest ZZP w Holandii?

ZZP w Holandii to jednoosobowa działalność gospodarcza. Oznacza to, że właściciel podmiotu jest samodzielnym usługodawcą. Odpowiada on za swoją pracę całym majątkiem. Omawiana forma prowadzenia własnego biznesu jest dobrze znana w Polsce. Warto jednak wiedzieć, że kraje Niderlandzkie bardzo rygorystycznie przestrzegają obowiązujących przepisów. Niedopuszczalne jest tzw. ukryte zatrudnienie, czyli stała współpraca opierająca się na kontraktach. Wszelkie naruszenia wykryte podczas kontroli mogą nieść za sobą wysokie kary finansowe.

Dla kogo ZZP w Holandii?

Jednoosobowa działalność gospodarcza w Holandii wydaje się być dobrą opcją dla fachowców, którzy pracują w oparciu o kontrakty. Na ZZP chętnie decydują się osoby działające w branży remontowej, wykończeniowej, budowlanej, motoryzacyjnej, kosmetycznej, fryzjerskiej, rehabilitacyjnej, a także wielu innych. To również doskonała opcja dla opiekunów osób starszych/dzieci, którzy pracują od kontraktu do kontraktu.

Opisywana forma działalności jest bezpieczna w przypadku, gdy odpowiedzialność całym majątkiem nie wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem. W innym przypadku należy zabezpieczyć się spółką B.V. (z ograniczoną odpowiedzialnością).

Jak już wspomniano, w Holandii kładzie się duży nacisk na uregulowanie stosunku pracy. Stały klient, który od długiego czasu współpracuje z usługodawcą w oparciu o kontrakt, może wzbudzić podejrzenia. Wszelkie próby ominięcia obowiązujących przepisów z pewnością zostaną zidentyfikowane. Ten fakt powinien zostać uwzględniony przez osoby, które zastanawiają się nad założeniem działalności.

Jak otworzyć ZZP w Holandii (dla osób z meldunkiem)?

Otworzenie ZZP w Holandii jest relatywnie proste dla tych, którzy posiadają meldunek. Część formalności można załatwić przez internet. Pierwszym krokiem jest elektroniczna rejestracja w KvK (Kamer van Koophandel) za pośrednictwem kodów DigiD. Na umówione spotkanie należy zgłosić się z kompletną dokumentacją. Wszelkie braki opóźniają proces zarejestrowania firmy. Należy zaznaczyć, że dostarczone dokumenty nie mogą być starsze niż jeden miesiąc.

Kolejnym utrudnieniem może być fakt, że sprawy urzędowe załatwiane są w języku niderlandzkim. Właśnie dlatego dobrym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą tłumacza lub osoby upoważnionej, która biegle włada językiem holenderskim lub angielskim. Płatności można dokonać wyłącznie kartą. Omawiana wizyta kończy się otrzymaniem płatnego dokumentu potwierdzającego rejestrację. Następnie należy poczekać na otrzymanie numeru VAT z Urzędu Skarbowego (Belastingdienst), otworzyć rachunek bankowy oraz założyć polisę ubezpieczeniową.

Jak założyć jednoosobową działalność w Holandii (dla osób bez meldunku)?

Osoby bez meldunku mają utrudnione zadanie. Po pierwsze należy posiadać adres w Holandii, na który zostanie zarejestrowana działalność. Na szczęście ominięcie tej przeszkody jest obecnie dość łatwe. Należy skorzystać z usług wirtualnego biura. Warto rozważyć wykupienie pakietu rozszerzonego, w którego skład wchodzi kompleksowa pomoc w otworzeniu ZZP. To prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas i uniknąć nieprawidłowości.

Ważne, aby posiadać zaświadczenie o meldunku w innym kraju UE. Sprawy nie ułatwia fakt, że dokument nie może być starszy niż miesiąc. Termin oczekiwania na wizytę w KvK często jest dość długi, a więc całe przedsięwzięcie musi zostać dokładnie przemyślane.

Kolejną kwestią jest wystąpienie o przyznanie numeru VAT do Urzędu Skarbowego (Belastingdienst). Zajmują się tym jedynie wykwalifikowani pracownicy biur serwisowanych bądź księgowi. Czas oczekiwania na wydanie numeru VAT wynosi najczęściej od tygodnia do 8 tygodni.  Następnie należy otworzyć firmowy rachunek bankowy. W związku z adresem innym niż holenderski, mogą wystąpić problemy przy jego otwarciu. Można zatem otworzyć konto prywatne w bankach, tj. SNS, BUNQ czy Revolut, lub tymczasowo korzystać z polskiego konta walutowego.  Dodatkowo trzeba pamiętać o założeniu polisy ubezpieczeniowej. 

Prowadzenie spraw księgowo-rachunkowych w Holandii

Otworzenie jednoosobowej działalności gospodarczej na terenie Niderlandów jest możliwe, ale niełatwe. Posiadacze ZZP muszą mieć na uwadze, że w Holandii obowiązują zupełnie inne przepisy, więc prowadzenie spraw księgowo-rachunkowych wydaje się być nie lada wyzwaniem. Większość przedsiębiorców dąży do zminimalizowania kosztów prowadzenia biznesu.

Najczęściej biura wirtualne współpracują z kancelarią księgową , którą mogą polecić. Możliwe jest zatem powierzenie znacznej części obowiązków doświadczonemu księgowemu, co znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia nieprawidłowości. Rozliczenia międzynarodowe są niezwykle złożone, więc nietrudno popełnić błąd. Dobrą praktyką jest regularne odkładanie 30-40% generowanych dochodów na rzecz przyszłego podatku dochodowego. Opłata uiszczana jest tylko raz w roku, więc warto być na nią przygotowanym.