ugreszel.pl

Blog ogólnotematyczny

Dom i Ogród

Jak funkcjonalnie urządzić sypialnię?

Sypialnia to zdecydowanie najbardziej pożądane miejsce w każdym domu. Niestety, nie wszyscy mogą sobie pozwolić na wydzielenie takiego pomieszczenia. Jednak, projektanci robią co w ich mocy. Nawet w najmniejszych mieszkaniach, są w stanie wydzielić osoby kąt – robiąc to chociażby za pomocą ścianki działowej czy odpowiedniego ustawienia mebli. Sypialnia to nie tylko miejsce do spania, to przede wszystkim nasz prywatny kąt, do którego możemy udać się także w ciągu męczącego dnia.

Decydując się na zaaranżowanie takiego pomieszczenia, stajemy przed pytaniem, co warto kupić a z czego zrezygnować, aby nie zagracić przestrzeni. Jest bowiem kilka produktów, które musi zawierać każda, dobrze urządzona sypialnia.

Odpowiednie wyposażenie sypialni

Łóżko

Wbrew powszechnej opinii, nie musi być ono ogromnych rozmiarów. Oczywiście, kojarzy się ono w pierwszym momencie z bajowymi, wyśnionymi sypialniami, jednak nie jest to warunek konieczny. Warto zdecydować się na mniejsze łóżko, przede wszystkim jeśli nasza sypialnia nie ma zbyt dużej powierzchni. Zdecydowanie istotniejszą kwestią od rozmiaru łózka jest sam materac. To klucz do prawidłowego wyspania się i wypoczęcia. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele opcji do wyboru. Wyróżniamy przede wszystkim materace piankowe i sprężynowe. Te pierwsze są bardziej elastyczne, przez co łatwiej dopasowują się do ciała. Natomiast sprężynowe – uważane są za zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Jeśli mamy problemy z alergią, świetnym rozwiązaniem będzie zakup materaca lateksowego, zapobiega on przede wszystkim rozwojowi roztoczy.

Oświetlenie

Zdecydowanym mitem jest przeświadczenie, iż wystarczającym oświetleniem w sypialni jest lampka nocka. To oczywiście błędne myślenie, teoretycznie sypialnia kojarzy się z błogim snem, jednak oświetlenie odgrywa w niej równie ważną kwestię co samo łózko. Wiele osób, ceni sobie czytanie prasy czy książek przed snem, zastosowanie jedynie lampki nocnej może negatywnie działać na nasz wzrok.
Obecnie, na rynku dostępne są świetne rozwiązania, chociażby listwy LED czy specjalnie przystosowane żyrandole, które niezwykle umiejętnie i delikatnie rozpraszają światło.

Meble

Wiele osób uważa to za nieistotny szczegół podczas aranżacji takowego wnętrza. Szafka nocna jest pierwszorzędnym elementem wyposażenia każdej sypialni. To nieduży mebel, a dzięki niemu unikniemy bałaganu na podłodze, dookoła łóżka. Przydaje się ona praktycznie codzienne, to dobre miejsce na odłożenie szklanki wody czy książki. Jeśli mamy dość małe mieszkanie, a powierzchnia sypialni jest wystarczająco duża – warto pomyśleć o dużej szafie, przypominającej garderobę. Dzięki temu nie będziemy tworzyć bałaganu w innych pomieszczeniach domu.

Świetnym rozwiązaniem będzie również toaletka, z pewnością niejedna z nas w dzieciństwie marzyła o takowym wyposażeniu pokoju. Nie zajmuje ona wiele miejsca, a przy tym nadaje wnętrzu szyku i elegancji. Dzięki niej, nasze kosmetyki w końcu będą doskonale uporządkowane a poranny makijaż stanie się najlepszą przyjemnością, jaką możemy sobie wymarzyć o poranku.