ugreszel.pl

Blog ogólnotematyczny

Lifestyle Zdrowie

Jak prawidłowo segregować odpady?

W obecnych czasach bardzo istotna jest odpowiednia segregacja odpadów. Ma ona bardzo duży wpływ na stan środowiska naturalnego, dlatego warto o nią w szczególny sposób zadbać. Wiele osób zastanawia się, jak prawidłowo segregować odpady. Warto się dowiedzieć więcej na ten trudny temat.

Metale i tworzywa sztuczne

Odpady z gospodarstwa domowego dzieli się na szereg różnego rodzaju frakcji. Wśród nich można na przykład wymienić metale oraz tworzywa sztuczne. Do tej frakcji trafiają przede wszystkim różnego rodzaju opakowania, które są wykonane z takiego materiału jak plastik. Do metali i tworzyw sztucznych powinno się przede wszystkim wrzucać puste i zgniecione butelki po napojach, nakrętki, wszelkie opakowania wykonane z plastiku, a także opakowania wielomateriałowe. Oprócz tego do tej frakcji powinny również trafić opakowania po środkach czystości, siatki, a także puszki i inne metale kolorowe.

Papier

Kolejną frakcją, na którą powinno się segregować odpady jest papier. Do papieru powinno się przede wszystkim wrzucać wszelkiego rodzaju opakowania oraz inne elementy, które są wykonane z tego materiału. Oprócz tego do tej frakcji powinny również trafić takie wyroby jak gazety, czasopisma, zeszyty, książki oraz wszelkiego rodzaju ulotki i prospekty. Frakcja ta obejmuje również papier tradycyjny, czyli szkolny i biurowy oraz torby i worki wykonane z tego rodzaju materiału. Jednak do papieru nie powinno się wrzucać ręczników papierowych i innych chusteczek.

Szkło

Wśród różnych frakcji, na które segreguje się odpady można również wymienić szkło. Wśród różnego rodzaju elementów szklanych można przede wszystkim wymienić szklane butelki i słoiki, które pozostają po napojach oraz żywności. Oprócz tego do szkła nadają się również inne opakowania, które są wykonane z tego materiału. Wśród nich można wymienić opakowania po kosmetykach. Jednak do szkła nie powinno się wrzucać produktów szklanych o specjalnym przeznaczeniu. Wśród nich można na przykład wymienić szkła od okularów.

Odpady biodegradowalne

Kolejną frakcją, na którą segreguje się odpady jest bio, czyli odpady biodegradowalne. Są to wszystkie produkty, które mają możliwość rozkładu w sposób w pełni naturalny. Wśród nich można przede wszystkim wymienić obierki od owoców i warzyw, gałęzie drzew i krzewów, a także skoszoną trawę, liście oraz korę. Dodatkowo będą tam pasowały reszki jedzenia, a także drewno. Natomiast nie powinno się do tej frakcji wrzucać na przykład odchodów zwierząt oraz resztek mięsnego posiłku.

Odpady zmieszane

Ostatnią frakcją, na którą segregowane są śmieci są odpady zmieszane. Do odpadów zmieszanych powinno się wrzucić wszystko to, czego nie można wrzucać do pozostałych frakcji. Jednak warto pamiętać o tym, aby do odpadów zmieszanych nie wrzucać żadnych niebezpiecznych substancji. Wśród nich można wymienić przede wszystkim produkty wykorzystywane podczas budowy i remontu, a także elementy użytkowane w trakcie eksploatacji samochodu. Mogą one zagrażać bezpieczeństwu środowiska naturalnego.