ugreszel.pl

Blog ogólnotematyczny

Poznań
Lifestyle

Poznań – dlaczego warto tu zamieszkać?

Poznań jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce, którego mieszkańcy cenią sobie komfort codziennego życia i są w stanie go sobie w tym mieście zapewnić. Sprawdźmy, co wpływa na to, że w Poznaniu po prostu dobrze się żyje.

1) Rynek pracy

Poznański rynek pracy pozytywnie wyróżnia się na tle pozostałych dużych miast. Nie dość, że stopa bezrobocia jest jedną z niższych w Polsce, to dodatkowo intensywnie inwestuje się tu w startupy oraz pomoc przedsiębiorcom. W Poznaniu nie brakuje także licznych stref co-workingowych, a na promocję miasta niemały wpływ mają Międzynarodowe Targi Poznańskie, w ramach których odbywają się topowe wydarzenia branżowe ściągające do miasta liderów biznesowych, którzy nierzadko decydują się później tu inwestować.

2) Edukacja wyższa

Poznań to to trzeci największy ośrodek akademicki kraju. Znajduje się tutaj 25 uczelni wyż-szych (w tym 8 publicznych), z których najważniejsze to Uniwersytet Adama Mickiewicza, Politechnika Poznańska i Uniwersytet Ekonomiczny. Uczelnie gwarantują stały napływ studentów z innych miast, których pociąga miejscowa oferta edukacyjna oraz znacznie niższe koszty życia niż w Warszawie lub Krakowie. Dodatkowo, liczni studenci napędzają tutejszy rynek nieruchomości, zwłaszcza w zakresie wynajmu.

3) Transport publiczny

Na codzienny komfort życia mieszkańców wpływa doskonale rozwinięta komunikacja miej-ska, która w Poznaniu obejmuje transport autobusowy i tramwajowy. Niezmotoryzowani mieszkańcy i turyści poruszają się po mieście bez problemu, a ci bardziej proekologiczni i prosportowi mają do wyboru także Poznański Rower Miejski liczący blisko 90 stacji. Miło-śnicy dalekich podróży mają do wyboru również transport kolejowy i lotniczy.

4) Tereny zielone

Poznań jest miastem pełnym zieleni, największe i najpopularniejsze parki miejskie to Cytadela, Ogród Botaniczny, Jezioro Maltańskie i Rusałka. Niestety, większość z nich znajduje się poza gęsto zabudowanym Śródmieściem, dlatego przyjezdnych najbardziej interesują nowe mieszkania Poznań Grunwald lub inne, bardziej zielone dzielnice.

5) Ośrodek kulturalny i rozrywkowy

Poznań to miasto festiwali, spośród których warto wymienić Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta, Animator – festiwal filmu animowanego, Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego czy Festiwal Fantastyki Pyrkon. Poza licznymi wydarzeniami mieszkańcy mogą uczęszczać również do licznych teatrów, kin, galerii sztuki, muzeów i, już bardziej rozrywkowo, klubów, stadionów, barów i restauracji. Po godzinach pracy lub nauki w Poznaniu zawsze jest co robić.

6) Turystyka

Poznań od lat cieszy się zainteresowaniem turystów krajowych i zagranicznych. Przyciągają ich tu nie tylko wspomniane Targi czy festiwale, ale i takie atrakcje jak Ostrów Tumski, Zamek Królewski, Ratusz z koziołkami czy kolorowe kamienice na Starym Mieście. Stały dopływ turystów jest na rękę mieszkańcom i inwestorom, którym gwarantuje to miejsca pracy w branży turystycznej oraz ruch na rynku nieruchomości.