ugreszel.pl

Blog ogólnotematyczny

Motoryzacja

Co zrobić ze starym autem?

Z pewnością nadal nie wszyscy są świadomi, że obecnie jedynymi, legalnymi metodami pozbycia się starego samochodu w Polsce jest jego sprzedaż, bądź kasacja w specjalnie do tego przeznaczonej stacji. Wszelkie, inne metody są zakazane i grozić mogą nie tylko karami finansowymi, ale również pociągnięciem takiego właściciela do odpowiedzialności karnej.

Zazwyczaj, decydując się na zmianę auta – potencjalny właściciel zdecydowanie więcej czasu poświęca na szukanie nowego obiektu zainteresowań, aniżeli na zastanawianie się nad losem starego samochodu. Niestety, sprawa ta nie zawsze jest taka prosta i oczywista. Jeżeli „stare” auto nadal w pełni nadaje się do użytku, a po kilku dniach od wystawienia go na aukcje pojawia się grono zainteresowanych kupców – wówczas właściciel nie ma się czym martwić. Sytuacja robi się nieco bardziej skomplikowana, jeśli poprzednie auto ma już spory bagaż doświadczeń, a co za tym idzie, nie nadaje się do użytku. Na pewno, zdecydowanie odradzamy dokonywanie samodzielnego demontażu pojazdu, jest o sposób nielegalny, mogący mieć za sobą bardzo nieprzyjemne konsekwencje. A więc, co wtedy zrobić?

Co zrobić ze starym samochodem?

Złomowanie

Aby było ono w pełni legalne, powinniśmy udać się do wyspecjalizowanej Stacji Demontażu Pojazdów. Jedynie ta metoda, może zagwarantować pewność, iż auto zostanie prawidłowo zutylizowane, zgodnie z przepisami o ochronie środowiska. Jest to konieczne nie tylko dla zachowania naszego ekologicznego sumienia, ale również w celu przestrzegania wymogów prawa.

Szczególną zachętą do oddania samochodu w takie miejsce jest gotówka, szacuje się, że zarobek na nim wynosi od około 300 do 600 złotych. Ostateczna cena kształtowana jest na podstawie wagi pojazdu, powinna ona nie schodzić poniżej 90% całkowitej wagi z dowodu rejestracyjnego. Co ważne, do takowej stacji nie wystarczy dostarczyć samego auta, potrzebny będzie także dowód rejestracyjny pojazdu, jego tablice rejestracyjne, czytelny numer VIN czy karta pojazdu i umowa kupna (jeśli takowe istnieją).

W takim przypadku, stary samochód nie zostaje przerejestrowany a – wyrejestrowany. Nielegalnie działające stacje, mogą oszukiwać swoich klientów w tej kwestii. Może grozić to w konsekwencji, dalszym uiszczaniem opłat za auto – którego materialnie nie posiadamy.

Sprzedaż

Jeśli auto jest sprawne, bądź naprawy nie są aż tak kosztowne – warto spróbować sprzedać takowy wóz. Z punktu widzenia finansowego, jest to zdecydowanie korzystniejsza forma pozbycia się zalegającego samochodu. Niestety, niezwykle często, na naprawdę zainteresowanego kupca można czekać miesiącami. Często zdarza się również, iż auto zostaje kupione przez nielegalnie działające złomowisko – w celach uzyskania jak największych przychodów. Może to w efekcie skutkować dalszymi konsekwencjami, dla teoretycznie byłego już właściciela.

Podczas sprzedaży auta, kluczową kwestią jest poprawne przerejestrowanie pojazdu. W innym przypadku, to były konsument auta odpowiedzialny będzie za wszystkie kwestie finansowe, jak i prawne.