ugreszel.pl

Blog ogólnotematyczny

obudowy wykopów
Budownictwo

Szalunki z klasą – jakie wybrać?

Prace budowlane to duże wyzwanie dla inwestora jak i ekipy wykonującej projekt. Tu nie ma miejsca na pomyłki, wszystko musi być zgrane i spójne tak by na koniec dać cieszącą oko i dobrze wykonaną inwestycję. Aby taki efekt miał miejsce należy jednak skompletować zarówno maszyny budowlane jak i elementy pomocnicze. Ważnym urządzeniem, które przydaje się na terenie prac ziemnych są szalunki do wykopów. Jakie są ich rodzaje i które najlepiej wybrać? Tego wszystkiego dowiecie się w poniższym artykule.

Charakterystyka prac ziemnych

Wykopy to skomplikowany proces inwestycyjny. Zależą od warunków atmosferycznych, wilgotności gleby oraz jakości podłoża znajdującego się w danym obszarze. Inaczej do inwestycji ziemnej podejdziemy w gruncie piaszczystym, łatwym do pogłębiania, ale obsypującym się przez który trudno się przebić a inaczej w podmokłym terenie glinianym gdzie istnieje konieczność ciągłego osuszania i odpompowywania wody. Jeszcze inną charakterystykę mają grunty o znacznej przewadze elementów skalistych, które są trudne do pogłębienia – a gdy już zostaną pogłębione pod wpływem czynników atmosferycznych pojedyncze kamienie mogą odrywać się i degradować brzeg wykopu.

We wszystkich wymienionych przypadkach istnieje więc pilna konieczność zabezpieczenia wykopu przed obsypaniem się i degradacją. Ważne jest by nastąpiło to od razu po wykopaniu a nie później, bowiem w pracach budowlanych nawet godzina zwłoki może zakończyć się utratą efektu i zniszczeniem dorobku ciężkiej pracy. Najlepiej dokonać takiego zabezpieczenia poprzez użycie konstrukcji znanych jako obudowy wykopów lub szalunki do wykopów. Są one powszechnie dostępne w sklepach internetowych i stacjonarnych oraz do wynajmu m.in na stronie Drial.pl. Które jednak wybrać do swojej inwestycji aby nie zawiodły i spełniły swoją funkcję?

Obudowy wykopów – do czego konkretnie służą i jakie wybrać?

Prawdziwy Polski fachowiec zapyta jednak o konkrety. Do czego konkretnie służą takie szalunki? Odpowiedzi można udzielić równie fachowej – służą one do zabezpieczania tymczasowych budów i wykopów. Mogą posłużyć do ochrony wykopów pod prace instalacyjne i renowacyjne rurociągów, montaż pompowni oraz zbiorników wodnych czy prace przy usuwaniu awarii i usterek wodociągowych i gazowych instalacji podziemnych. Szalunki takie spełniają więc ważną funkcję.

Kolejnym pytaniem fachowca, który lubi konkrety, a nie zbędną gadaninę będzie to jakie szalunki wybrać. Jest to ważne by produkt był mocny, solidny oraz wysoko oceniany przez ekspertów. Rodzajów takich szalunków jest kilka. Są to między innymi szalunki typu box, segmentowe, słupowe czy takie z szyną ślizgową. Każdy z wymienionych rodzajów ma określone funkcje i nadaje się do innego typu inwestycji. Dobiera się je na podstawie szerokości tworzonego rowu, rodzaju sprzętu jakim dysponujemy na budowie oraz głębokości instalacji. Popularnym ostatnio sposobem na zdobycie takich szalunków jest ich wynajem. Można wtedy wypożyczyć je na okres prac a potem oddać. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat szalunków wykopowych lub ich wynajmu koniecznie odwiedź stronę https://www.drial.pl/uslugi/szalunki-do-wykopow/.