ugreszel.pl

Blog ogólnotematyczny

ceny materiałów budowlanych
Dom i Ogród

Ceny materiałów budowlanych w 2022 roku

Mało kto przewidział sytuację, jaka wydarzyła się na przełomie roku 2021 i 2022. Szczególnie rynek budowlany zaskoczył wielu inwestorów. W 2020 roku wielu dostrzegało znaczne spowolnienie, a znalezienie wykonawców w przystępnych cenach nie było niczym trudnym. Ceny materiałów budowlanych były na tyle rozsądne, że można było spokojnie planować budowę domu oraz wszelkiego rodzaju remontów. I nagle stało się. O ile podwyżki kilkuprocentowe zniósłby każdy, o tyle kilkusetprocentowy skok cen stali, styropianu, drewna i innych materiałów budowlanych zszokował cały świat.

Czy ceny materiałów są aż tak wysokie?

Wielu ludzi zaczęło budowę domów w 2020 roku i niespodziewanie musiało przerwać to przedsięwzięcie, ponieważ ceny materiałów wystrzeliły gwałtownie w górę. Obawiając się dalszego wzrostu cen materiałów, zaczęli pośpieszne wykupywać potrzebne im materiały. Czy jednak warto jest słuchać niektórych ekspertów i kończyć pospiesznie budowę, a co gorsza zaczynać ją w czasach ogromnych podwyżek cen? Warto jednak na spokojnie sprawdzić przede wszystkim jaka jest dostępność materiałów w danym województwie. To przecież ten czynnik odpowiada głównie za ich ceny. Są takie obszary, gdzie spora aktywność deweloperska wręcz wymusiła podwyżki niektórych materiałów, ze względu na ich notoryczny brak.

ceny materiałów budowlanych

Podobnie jest, jeśli chodzi o ceny działek budowlanych. W części terenów ceny wzrosły, ale można znaleźć takie okolice, gdzie cena jest taka sama od lat i nie zmieniło się praktycznie nic w 2022 roku. Ponadto nie wszystkie materiały zdrożały aż tak bardzo. Oczywiście część z nich dwukrotnie poszła w górę, ale wiele z materiałów podrożało tylko kilka procent.

Koszty całkowite, a ceny materiałów budowlanych

Budowa budowie nierówna. Tak można by określić oszacowanie kosztów materiałów budowlanych do budowy domu. Przede wszystkim koszty są różne ze względu zarówno na lokalizację, jak i na sam projekt. Jeżeli ktokolwiek planował budowę domu z bali, to musi liczyć się z większymi kosztami. Ceny drewna akurat wystrzeliły mocno w górę. Inaczej będzie w przypadku osób planujących np. parterowy dom murowany, który nie będzie przecież posiadał poddasza użytkowego.

Ceny styropianu w ostatnim czasie zatrważały. W tym przypadku koszty budowy mogłyby znacznie wzrosnąć, ale izolując przegrody wełną mineralną, można by znacznie obniżyć koszty całej budowy.

materiały budowlane ceny

Podwyżki cen wykonawców

Dlaczego ceny wykonawców rosną w tak szybkim tempie? Niestety za ten wzrost odpowiedzialni są sami ich klienci. Wiele osób boi się kolejnych podwyżek i z tego też powodu pospiesznie rozpoczynają budowę, aby ich uniknąć wzrostu kosztów. Warto jest jednak nie spieszyć się z budową domu i na spokojnie przeszukać rynek wykonawców. Nie jest prawdą, że wszyscy w tej branży podnoszą ceny za swoje usługi.

Błędem jest budowanie domu za pomocą jednego, generalnego wykonawcy. Wykonawca organizujący całą budowę, który musi odpowiadać za zakup i dostawę materiałów, ograniczając ryzyko związane ze wzrostem cen znacznie podwyższy koszty budowy.