ugreszel.pl

Blog ogólnotematyczny

kara za brak oc
Dom i Ogród

Kara za brak OC – co należy wiedzieć?

Każdy kierowca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele formalności wymaga to, aby móc wyjechać autem na drogę publiczną. Nie tylko trzeba mieć zarejestrowane auto, lecz również należy mieć prawo jazdy czy też pojazd koniecznie musi mieć ważny przegląd techniczny. Jak się okazuje, nie można także zapominać o tym, aby samochód miał wykupione ubezpieczenie OC. Czym jest takie ubezpieczenie, a także, dlaczego jest ono konieczne? Co najważniejsze, jaka jest kara za brak OC?

Ubezpieczenie OC — najważniejsze informacje

Zanim jednak przejdzie się do tego, jakie są kary za brak OC, przede wszystkim dowiedzieć się trzeba, czym ono tak w ogóle jest i dlaczego jest tak ważne. Czym zatem jest OC?
OC, czyli odpowiedzialność cywilna, to obowiązkowe ubezpieczenie każdego samochodu. Gwarantuje ono, że w sytuacji, gdy jadąc autem, spowodowalibyśmy wypadek lub stłuczkę, nie będziemy musieli z własnej kieszeni ponosić kosztów związanych z naprawieniem wyrządzonych szkód.

brak oc kara

Ile kosztuje takie ubezpieczenie? Wykupowane jest ono na rok, a stawka zależna jest od naprawdę wielu czynników. Oczywiście bierze się pod uwagę to, jaki samochód jest ubezpieczany, lecz również to, kto będzie się nim poruszał. W tym wypadku ubezpieczyciel analizę płeć kierowcy, jego wiek, doświadczenie na za kółkiem, a także oczywiście historię jazdy. Osoba młoda, ubezpieczająca sportowy samochód na pewno zapłaci o wiele więcej niż mężczyzna w średnim wieku posiadający żonę i dziecko, który ubezpiecza rodzinne auto.

Kara za brak OC – konsekwencje

Jak więc widać, ubezpieczenie OC jest naprawdę bardzo przydatne, a także nie musi wcale wiele kosztować. Średni koszt takiego ubezpieczenia oscyluje w granicach 500-1000 złotych rocznie. Co się jednak dokładnie stanie, jeśli się takiego ubezpieczenia nie będzie posiadało? Jakie są tego konsekwencje?

Zanim przejdzie się do kar, warto się najpierw zastanowić, co się stanie, jeśli bez OC spowoduje się wypadek. W przypadku posiadania takiego ubezpieczenia kierowca musiałby się liczyć co najwyżej z mandatem i punktami karnymi. Jeśli jednaka nie będzie się miało OC, dodatkowo dojdzie do tego konieczność naprawienia wyrządzonych szkód na własny koszt. W zależności do tego, jaki będzie charakter wypadku, wysokość zobowiązania finansowego może sięgnąć nawet kilkuset tysięcy złotych. Jest to więc wydatek o wiele większy niż kilkaset złotych za rok ubezpieczenia. Co więcej, obowiązkowe może być nawet płacenie renty dla osoby poszkodowanej.

kara za brak OC

Co jednak się stanie, jeśli nie zapłaci się ubezpieczenia i dojdzie do kontroli drogowej? W takiej sytuacji na kierowcę może zostać nałożona kara w wysokości dwukrotnego minimalnego wynagrodzenia, czyli obecnie 6020 zł. Kwota ta może być niższa, jeśli nie przedłużyło się OC. Jeśli przerwa w ubezpieczeniu wynosi do 3 dni, wtedy otrzymuje się 20% kary. W przypadku okresu do 14 dni jest to 50% stawki, a powyżej 14 dni 100%.

Czy warto nie ubezpieczać auta?

Jak więc widać, konsekwencje finansowe braku OC są naprawdę bardzo dotkliwe i z całą pewnością każdy kierowca odczuje je na portfelu. Powoduje to, że niewykupowanie tego ubezpieczenia jest zwyczajnie nierozsądne.