ugreszel.pl

Blog ogólnotematyczny

Zdrowie

Częste skurcze mięśni nóg – poznaj ich przyczyny i sposoby radzenia sobie

Zdarza się, że w ciągu dnia lub – co gorsza – w nocy łapią nas bolesne skurcze mięśni nóg, które najczęściej lokalizują się w okolicach łydek. Skurcze utrzymuje się od kilku do kilkudziesięciu sekund, mięsień twardnieje, a my nie jesteśmy w stanie ruszyć nogą. Dlaczego tak się dzieje? Warto poznać przyczyny występowania tej przykrej dolegliwości.

Niedobór minerałów

Nie tylko witaminy przyjmowane wraz z pożywieniem pełnią znaczące funkcje w naszym organizmie. W naszej codziennej diecie nie powinno zabraknąć również minerałów, takich jak magnez, wapń i potas.

Magnez jest niezwykle ważnym składnikiem, mającym znaczny wpływ na nasze funkcjonowanie. Odpowiedzialny jest za dostarczanie energii do komórek i tkanek, reguluje pracę układu nerwowego, poprawia koncentrację i pamięć. Jaką rolę odgrywa w kontekście skurczy mięśni? Działa na nie wzmacniająco. Wraz z wapniem i potasem sprawia, że włókna mięśnie są odpowiednio napięte. Niedobór magnezu powoduje ich mimowolne skracanie się, prowadzące do dotkliwie odczuwanego skurczu.

Deficyt magnezu może być związany z niewłaściwą dietą, spożywaniem zbyt dużej ilości kofeiny w ciągu dnia lub brakiem odpowiedniej suplementacji.

O regularnym dostarczaniu minerałów do krwi powinny pamiętać osoby aktywne fizycznie: sportowcy, gimnastycy, tancerze. Gdy w trakcie rozgrzewki boleśnie łapią skurcze w stopach, czy łydkach, może być to wyraźny sygnał do zwiększenia codziennej dawki składników mineralnych. Można przyjmować je w postaci tabletek musujących, ampułek albo też wprowadzić zmiany w swoim jadłospisie.

Bogate w magnez są: pestki dyni, orzechy laskowe, banany, jabłka, płatki owsiane, warzywa strączkowe. Potas znajdziemy m.in. w: pomidorach, burakach, ziemniakach, fasoli, łososiu. Wapń przeważa w mleku i napojach mlecznych, występuje także w jarmużu, szprotkach i suszonych figach.

W przywróceniu odpowiedniej gospodarki minerałowej pomoże nam ograniczenie spożywania alkoholu i napojów energetycznych.

Inne przyczyny skurczy nóg

Częste skurcze mięśni nóg mogą mieć także inne podłoże. Siedzący tryb życia lub praca zawodowa za biurkiem sprzyjają problemowi z krążeniem. Do mięśni dopływa mniej krwi, co skutkuje pojawieniem się uczucia nieprzyjemnego ucisku.

Czasem skurcze nóg pojawiają się w wyniku odwodnienia organizmu. Wtedy należy niezwłocznie uzupełnić niedobory elektrolitów, pić dużo napojów (nie wliczając w to alkoholi) np. szklankę wody z odrobiną soli lub nawodnić się sokiem z dużą ilością witaminy C, np. ze świeżych pomarańczy.

Częste skurcze mięśni nóg mogą być oznaką poważniejszej choroby, a mianowicie miażdżycy. Naczynia krwionośne odprowadzające krew do mięśni ulegają stwardnieniu. Niedotlenione włókna nie są właściwie napięte – zaczynają się kurczyć, wywołując ból.

Aby wyeliminować podejrzenie miażdżycy, warto udać się do lekarza specjalisty i zasięgnąć jego opinii. Doktor zleci adekwatne badania. Pamiętajmy, że nieleczona miażdżyca niesie za sobą dużo poważniejsze konsekwencje, takie jak zawał serca, a nawet amputacja nogi.