ugreszel.pl

Blog ogólnotematyczny

Budownictwo

Jakie są rodzaje listew przypodłogowych?

Listwy przypodłogowe to niezbędny element wykończenia każdej posadzki i podłogi w domu. Stanowią nie tylko dodatek czysto estetyczny, skutecznie maskujący szczelinę pomiędzy ścianą a podłogą, lecz również zabezpieczający podłogę przed dostawaniem się pod nią kurzu brudu, a nawet wilgoci, co chroni ją przed zniszczeniem. Zasadne zatem staje się pytanie, w jaki sposób wybrać listwy przypodłogowe i jakie są konkretnie ich rodzaje na rynku?

Podział na materiał wykonania

Zdecydowanie najważniejszą sprawą, jeśli chodzi o takie elementy wykończenia, jest materiał, z jakiego zostały one wykonane. Jakie są rodzaje listew przypodłogowych pod względem tego, z czego zostały zrobione?
Zdecydowanie najpowszechniej używanym modelem listwy są te, które zrobione są z płyt MDF. Są stosunkowo tanie, więc nie zrujnują budżetu, a dodatkowo są bardzo ładne. Istnieje możliwość wykonania ich w określonych kolorach, a nawet fakturach, więc z powodzeniem mogą przyjmować wygląd modeli drewnianych. Są odporne na uszkodzenia, a także łatwe w montażu.
Drugim rodzaj listwy przypodłogowej jest ten, który zrobiony jest z drewna. Jest to model z pewnością bardzo drogi, lecz nie da się ukryć, że posiada przepiękny i charakterystyczny wygląd. Doskonale nadaje się szczególnie to tych pomieszczeń, które zaaranżowane są w bardzo przytulny i domowy sposób.
Na koniec warto także zwrócić uwagę na to, że na rynku znaleźć można modele wykonane z poliuretanu, które najczęściej wykonane z są w kolorze białym, a także listwy metalowe, aluminiowe, a nawet stalowe, które rewelacyjnie pasować będą do nowoczesnych wnętrz, tak przecież często wyposażonych w liczne szklane aluminiowe detale.

Dobieramy kolor listew przypodłogowych

Sam materiał wykonania to jednak nie wszystko, na co trzeba zwrócić uwagę podczas szukania odpowiednich dla siebie listew przypodłogowych. Oprócz tego bardzo ważne jest to, w jakim będą one utrzymane kolorze. Ich barwę powinno się dostosować do tego, jakie są w pomieszczeniu kolory ściany, a także jakiego koloru jest sama podłoga.
Jak się jednak szybko okazuje podczas wybierania pod tym kątem listew, jest to często bardzo trudne. Szczególnie w takich sytuacjach, gdy użyje się dość egzotycznego drewna na podłodze. W tym przypadku najlepiej będzie dobrać listwy pod kolor do takich elementów wyposażenia jak przykładowo parapety czy też ramy okienne.

Jaki wybrać profil?

Ostatnią sprawą, o której trzeba pamiętać, gdy przegląda się, jakie są rodzaje listew przypodłogowych, to jaki powinien być ich profil. Jeszcze do niedawna dominującym na rynku modelem były listwy z ćwierć wałkiem, lecz ostatnimi czasy używa się głównie modeli płaskich i całkowicie gładkich, z wyraźnie zaznaczonymi krawędziami. Co więcej, sama listwa nie jest obecnie zbyt wysoka, ponieważ rzadko kiedy przekracza 10 centymetrów.

Podsumowanie

Na rynku obecna jest naprawdę ogromna ilość różnego rodzaju listew przypodłogowych. Warto więc wiedzieć, co jest dostępnego, a także, na co powinno się konkretnie zwracać uwagę, gdy dobiera się je do swojego mieszkania czy też domu.