ugreszel.pl

Blog ogólnotematyczny

Dom i Ogród

Jak wybrać skandynawskie dodatki, by mieszkanie było przytulne i nastrojowe?

Każdy styl wnętrzarski ma listę swoich ulubionych elementów dekoracyjnych, które są niezbędne, by stworzyć nastrojowe mieszkanie. Styl skandynawski również ma kilka takich elementów. Mieszkania w tym stylu są jasne, słoneczne a meble są proste i funkcjonalne. Nie znaczy to jednak, że mieszkania w stylu skandynawskim nie mają gustownym dodatków. Jak wybrać skandynawskie dodatki?

Światło ma znaczenie

W mieszkaniu w stylu skandynawskim bardzo duże znaczenie ma światło. Liczy się dostęp do dużych okien, które nie są zasłonięte firanami czy zasłonami. Przez okna do mieszkania zagłada słońce. Ważne jest również światło sztuczne.

Skandynawskie dodatki bardzo koncentrują się na lampach. Nie są to jednak lampy, które mają wiele zdobień i elementów dekoracyjnych. Lampy skandynawskie są proste, można powiedzieć, że nawet surowe. Proste linie, futurystyczne kształty, industrialny detal – tak wygląda lampa w stylu skandynawskim.

Lampy wykonane są najczęściej z metalu lub kolorowych tworzyw sztucznych. Czarne, miedziane, pokryte delikatną patyną.

Wybierając skandynawskie dodatki nie można koncentrować się wyłącznie na lampach wiszących. Warto również zadbać, by lampa znalazła się na komodzie, przy sofie, czy w kąciku wypoczynkowym. Wiele źródeł światła sprawi, że salon wieczorem będzie przytulny, a miękkie światło będzie zapraszało do wieczornego odpoczynku.

Wybierając skandynawskie dodatki nie można zapomnieć o świecach oraz świetlnych girlandach. Świece można ustawić na stoliku kawowym czy na komodzie. Girlanda zawieszona w oknie będzie wyglądała pięknie nie tylko wewnątrz, ale również z zewnątrz mieszkania.

Drewniane dodatki

W mieszkaniu w stylu skandynawskim powinno znaleźć się wiele drewna. Warto położyć drewniane podłogi, zadbać o drewniane meble czy stolarkę, ale to nie wszystko.

Wybierając skandynawskie dekoracje warto na ścianie powiesić drewniane poroże jelenia, które może być wieszakiem na ciuchy czy damską biżuterię. Drewniane półki można udekorować bibelotami, a zegar wykonany na plastrze drewna będzie wyglądał naprawdę stylowo.

Wybierając skandynawskie dodatki trzeba pamiętać, że powinny one być minimalistyczne i surowe. Scandi nie lubi wielu dekoracyjnych rozwiązań, które rzucają się w oczy. Dekoracje skandynawskie są subtelne i proste.

Materiał – tylko naturalny

Wybierając materiały do skandynawskiego wnętrza warto postawić na len, wełnę czy bawełnę. Przytulny koc rzucony niedbale na sofę lub fotel, poduszki, na których można się wygodnie oprzeć, czy miękki i przyjemny dywan to dodatki, które sprawiają, że mieszkanie staje się bardzo przytulne, a jednocześnie nie jest zasypane dekoracyjnymi bibelotami.

Warto pamiętać, że na sofa zarzucona duża ilością poduszek nie tylko pięknie wygląda, ale również jest bardzo wygodna. Odpoczynek wśród miękkich i przytulnych poduszek jest przyjemnością.

Wybierając dodatki do mieszkania w stylu skandynawskim należy postępować ostrożnie i z umiarem. Styl skandynawski jest przede wszystkim praktyczny i widać to nawet w dekoracyjnych dodatkach, których zadaniem jest uprzyjemnić funkcjonowanie w mieszkaniu.