Wszyscy wiemy, że w celu ogrzania naszego mieszkania potrzebny jest nie tylko odpowiedni opał. Musimy przecież zamontować grzejniki. Do wyboru mamy zatem tradycyjne urządzenia stosowane od lat w instalacjach grzewczych albo te specjalne, dzięki którym zużycie energii okaże się mniejsze. Właśnie tego typu kaloryfery opiszemy ogólnie w niniejszym tekście.
Specjalny kaloryfer a oszczędność kosztów ogrzewania
Jeżeli zdecydujemy się na grzejnik niskotemperaturowy, to nie będziemy martwić się wysokimi opłatami. Urządzenie to zostało tak zaprojektowane, aby zapewnić pełny komfort termiczny. Jak to jest możliwe? Po prostu grzejnik charakteryzuje się tym, że pracuje przy temperaturze wody (znajdującej się w jego wnętrzu, określanej jako czynnik grzewczy) wynoszącej mniej niż 55 stopni Celsjusza. Stąd właśnie wzięła się jego nazwa. Co więcej, działa on w połączeniu z pompą ciepła.
Brzmi świetnie, prawda? Jednak to nie wszystkie zalety. Nie ma mowy, że poparzymy dłonie, dotykając do takiego kaloryfera. Warto również nadmienić, że mimo niewielkiej pojemności, poleca się go osobom, które mają dom o dużej powierzchni. Nowoczesna technologia z zakresu izolacji termicznej umożliwia wtedy efektywne ogrzewanie każdego pomieszczenia. Nie zagraża przy tym środowisku i alergikom (brak kurzu oraz alergenów unoszących się razem z ciepłym powietrzem).
Zasada działania grzejników niskotemperaturowych
Wiemy już, dlaczego warto zainwestować w grzejnik niskotemperaturowy. Jednak warto jeszcze wyjaśnić, jak działa to urządzenie przeznaczone tylko do pracy w instalacjach o niskim poziomie temperatury czynnika grzewczego (o czym już wspominaliśmy powyżej). Jego specjalna budowa powoduje, że bez problemu generuje się najbardziej odpowiednia moc.
Grzejnik niskotemperaturowy może mieć także zamontowany wentylator. Dzięki takiemu elementowi generuje się cyrkulacja powietrza w okolicy kaloryfera. Co jeszcze należy wiedzieć na temat budowy oraz działania grzejnika? Okazuje się, że w jego wnętrzu są podłączone do zasilania poziome miedziane rury, a także solidne aluminiowe lamelki do odbierania ciepła z płynącej wody. Otwory znajdujące się bezpośrednio na samej górze powodują, że w pokoju, kuchni czy łazience nie jest zimno w okresie grzewczym. Właśnie przez nie przekazywane jest ciepło.
Grzejnik niskotemperaturowy – podsumowanie
Grzejnik, o którym tutaj mowa stanowi bardzo dobre rozwiązanie. Nie musimy mieć sporo odłożonych w portfelu pieniędzy, aby go zakupić w sklepie stacjonarnym albo internetowy (minimalna cena to tylko 300 zł). Mimo to warto zdawać sobie sprawę, że wiele zależy od samych parametrów i nazwy producenta. Jeżeli chcemy, by kaloryfer był wyposażony w zestaw wentylatorów, miał odpowiedni kolor, a sposób jego wykończenia nie budził żadnych wątpliwości, to wówczas konieczne okaże się przygotowanie większej gotówki. Co ciekawe, powinny z niego skorzystać osoby, u których w domach stosowane jest popularne ogrzewanie podłogowe.