Dbałość o obecność kwiatów w swoim otoczeniu przynosi cały szereg korzyści, dlatego warto zatroszczyć się również o kwiaty w biurze. W pracy spędzamy niemal 1/3 dnia, co stanowi ogromną ilość czasu w skali tygodnia. Dążenie do stworzenia przytulnego i komfortowego miejsca umożliwi uzyskanie lepszego samopoczucia, a tym samym przełoży się to na rezultaty pracy. Przedstawiamy, jakie dokładnie argumenty przemawiają za wzbogaceniem biur i przestrzeni w pracy w rośliny doniczkowe.
Wpływ roślin na pracowników
W pierwszej kolejności należy podkreślić, że kolor roślin ułatwia wyciszenie i uspokojenie organizmu. Sama ich obecność działa kojąco. Kolor zielony kojarzony jest ze wzrostem, odrodzeniem i życiem. Dodatkowo nowe przyrosty są kojarzone z wiosną, czyli czasem kończącym ponurą zimę. Ich jasnozielona barwa dodaje świeżości i energii. Z kolei głęboka zieleń nadaje wnętrzu harmonii i pewnej stałości. Ludzie podświadomie dążą do posiadania tego koloru w otoczeniu, dlatego kwiaty do biura są zawsze pozytywnie odbierane. Dodatkowo charakteryzuje je ponadczasowość, dlatego zawsze świetnie się prezentują, niezależnie od rodzaju aranżacji.
Kwiaty w biurze pozwalają zwiększyć produktywność
Kolor kwiatów domowych posiada przełożenie nie tylko na stan samopoczucia i odprężenie umysłu. Jest on nieoceniony w podnoszeniu efektywności. Zwiększona ilość roślin doniczkowych w otoczeniu pracowników usprawnia poprawę jakości powietrza. Posiadają zdolność do usuwania szkodliwych związków chemicznych zawartych w powietrzu. Doskonale radzą sobie z formaldehydem, benzenem i toluenem. Równolegle rzutują na podwyższenie wilgotności powietrza, dlatego są szczególnie polecane do pomieszczeń biurowych. Zarówno w sezonie letnim, przy pracującej klimatyzacji, jak i w zimowych podczas korzystania z ogrzewania. Pozwala to zapewnić pracownikom lepsze warunki pracy i minimalizować ryzyko zachorowań na infekcje sezonowe.
Kwiaty doniczkowe są sposobem na redukowanie stresu. W oparciu o badania naukowe stwierdzono, że pozwalają na zmniejszenie poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu. W innych badaniach naukowych przedstawiono, że kwiaty do biura pozwalają podwyższyć wydajność pracowników aż o 15%. Pozwalają nadać wnętrzu bardziej przyjazną atmosferę, dlatego zniechęcają do zmiany miejsca pracy.
Dlatego warto zainwestować w rośliny w biurze i zlecić to profesjonalnej firmie. O takiej usłudze możecie przeczytaj tutaj: https://roslinydlabiura.pl/uslugi/kwiaty-do-biura/
Jakie kwiaty są idealne do biura?
Pielęgnacja roślin biurowych powinna być prosta i bezproblemowa ze względu na ograniczenia czasowe. W ich doborze należy opierać się na sprawdzonych gatunkach, choć później można z powodzeniem eksperymentować z nowymi roślinami czy też odmianami. Rekomendowane jest, aby w pomieszczeniu o powierzchni wynoszącej 25 m² znajdowało się co najmniej 5 roślin. Do najczęściej wybieranych gatunków zalicza się:
-
skrzydłokwiat – roślina o eleganckim wyglądzie, która potrafi zniwelować ilość zanieczyszczeń w powietrzu. Wszelkie niedogodności symbolizuje za pomocą liści, dlatego trudno jest ją zaniedbać. Powinien być ustawiony dość daleko od okna.
-
wężownica – polecana do oczyszczania pomieszczeń z toksyn z nadmiernej ilości dwutlenku węgla. Po wielu latach zapomnienia wraca na salony i jest spotykana niemalże wszędzie. Rozwija się idealnie w każdych warunkach, dlatego pielęgnacja roślin tego gatunku ogranicza się do minimum, a nawet zapomniana potrafi przetrwać.
-
zamiokulkas – modna i efektowna roślina, która słynie ze swojej ponadprzeciętnej wytrzymałości. Często wykorzystywany jest do tworzenia ścianek biurowych w pomieszczeniach typu open space. Jego zielony kolor działa uspokajająco. Ogromnym atutem zamiokulkasa jest znikoma pielęgnacja. Nie wymaga dostępu do światła, potrzebuje znikomą ilość wody, a także świetnie rośnie w miejscach o nadmiernej wilgotności.
-
zielistka – wyróżnia się zdolnościami filtrującymi, szczególnie w przypadku substancji z dymu papierosowego, a także łatwą pielęgnacją. Zielistka nie potrzebuje dużo wody. Doskonale adaptuje się również w miejscach o ograniczonym dostępie do światła. Ponadto posiada odporność na wahania temperatury.
-
fikus – gęsta i rozłożysta roślina idealna do zapełnienia wnętrza. Pozwala na poprawę jakości powietrza. Jest stanowisko powinno być dobrze oświetlone. Rozwija się w temperaturze od 13 do 24°C i szkodzi jej nadmiar wody.
Całość można z powodzeniem wzbogacić o kwitnące rośliny, które są rekomendowane dla zwiększenia przyjazności miejsca. Jednak pielęgnacja roślin kwitnących jest o wiele bardziej złożona i wymagająca.
Artykuł sponsorowany