ugreszel.pl

Blog ogólnotematyczny

Zdrowie

Kuracja żelatynowa na stawy na tancerzy

Tancerze to też sportowcy. Narzędziem ich pracy jest w końcu ich własne ciało, o które trzeba dbać. Kontuzje stawów zdarzają się bardzo często. W dodatku, jeśli ktoś jest na specjalnej diecie np. wegetariańskiej, tym bardziej powinien dołożyć wszelkich starań, aby nie dochodziło do urazów mechanicznych. Dobrym pomysłem jest stosowanie kuracji żelatynowej na stawy. Jakie przynosi ona efekty i w jaki sposób przygotować mieszankę?

Niełatwa praca tancerza

Można uznać, że taniec to praca fizyczna. Wiele osób tańczących zawodowo pracuje w teatrze lub profesjonalnym zespole. Wielogodzinne próby, szybkie nadążenie za choreografią, nierzadko brak dobrej rozgrzewki ze względu na zbliżający się termin premiery… W takich warunkach nietrudno o kontuzję.

Tancerze regularnie odwiedzają gabinety fizjoterapeutyczne, piją kolagen rozpuszczony w wodzie, próbują różnych suplementacji, aby zwiększyć wytrzymałość mięśni, kości i stawów. Czasem jednak warto sięgnąć po to, co ma się po prostu pod ręką. Chyba każdy z nas znajdzie w swojej kuchni żelatynę. Roztwór przygotowany na jej bazie jest świetnym remedium na problemy z układem kostnym.

Żelatyna na stawy

Żelatyna to nic innego jak białko pozyskiwane z kolagenu skóry i kości zwierząt. Zawiera prolinę i hydroksyprolinę, które odgrywają znaczącą rolę w regeneracji tkanki łącznej. Żelatyna jest powszechnie stosowana w przemyśle spożywczym, służy do zagęszczania potraw i zmiany ich konsystencji. Najczęściej wykorzystuje się ją w przygotowywaniu deserów, takich jak ciasta, serniki na zimno i galaretki.

Dlaczego powinni sięgać po nią tancerze? Jak już zostało wspomniane wcześniej, żelatyna jest bogata w kolagen. I choć ten budulcowy składnik nie przedostaje się do stawów w czystej postaci, dzięki zawartości proliny możliwa jest jego synteza, która w efekcie prowadzi do procesu odbudowywania stawów.

Badania wykazały, że żelatyna wieprzowa zapobiega osteoporozie i powstawaniu zwyrodnień. Obecne w niej aminokwasy: glicyna i arginina pozytywnie wpływają na regenerację mięśni i ścięgien oraz ich elastyczność.

Jak przyrządzić miksturę żelatynową?

Kuracja żelatynowa na stawy oznacza wiele dni systematycznego spożywania żelatyny pod wybraną przez nas postacią.

Pierwszą z nich jest zawiesina, którą należy przygotować przed pójściem spać. Łyżkę proszku rozpuszczamy w pół szklanki zimnej wody. Zostawiamy na noc. Wypijamy przed śniadaniem, na tzw. pusty żołądek. Do napoju możemy dodać trochę miodu lub cytryny, aby miał lepiej wyczuwalny smak.

Inną metodą jest dostarczanie organizmowi zwierzęcego kolagenu w formie galaretek. Może się wydawać, że nie ma nic przyjemniejszego od konsumowania owocowych galaretek. Niestety występujący w nich cukier może wzmagać stany zapalne. Aby wymagana ilość proliny mogła wziąć udział we wzmacnianiu chrząstki, radzi się zatem próbować raczej galaretek wytrawnych np. z kurczaka.

Zostało przyjęte, że dziennie powinno przyjmować się minimum 30 g żelatyny.

Kuracja żelatynowa na stawy powinna stać się nieodłącznym elementem diety każdego tancerza.