ugreszel.pl

Blog ogólnotematyczny

wniosek o rejestrację pojazdu
Dom i Ogród

Wniosek o rejestrację pojazdu – co trzeba wiedzieć?

Gdy nabywa się samochód, to należy pamiętać także o tym, by go zarejestrować. Warto wiedzieć, że obecnie można w łatwy i szybki sposób dokonać rejestracji swojego samochodu. Wniosek o rejestrację pojazdu – dowiedz się najważniejszych informacji.

Wniosek o rejestrację pojazdu – kto może go złożyć?

Przede wszystkim wniosek o rejestrację pojazdu może złożyć właściciel auta. Dobrze jest też dodać, że jeśli samochód ma kilku właścicieli, to każdy z nich musi także przyjść do urzędu. Tylko wtedy dokument będzie miał moc prawną. W przypadku, kiedy właściciel pojazdu nie może z różnych przyczyn stawić się osobiście, to wysyłany jest wówczas pełnomocnik, który ma ze sobą pisemne upoważnienie właściciela. Pełnomocnikiem może być osoba dorosła z rodziny lub bliscy znajomi. Należy jednak mieć na uwadze, że poświadczenie dla osób z rodziny w linii prostej jest darmowe. Jeśli pełnomocnikiem jest osoba spoza rodziny, to pełnomocnictwo jest płatne około siedemnastu złotych.

Wniosek o rejestrację samochodu

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu?

Należy złożyć wniosek o rejestrację pojazdu, mieć ze sobą przygotowaną także kartę pojazdu, oryginalny dowód zakupu pojazdu oraz potwierdzenie uiszczenia niezbędnych opłat do zarejestrowania pojazdu. Warto mieć na uwadze, że gdy auto jest sprowadzane zza granicy potrzebny, będzie również dokument potwierdzający opłaty celne. Dobrze jest zabrać dowód osobisty i mieć także dokument potwierdzający świadectwo zgodności Wspólnot Europejskich, zwłaszcza gdy samochód jest kupowany z salonu. Przy zakupie samochodu używanego należy mieć jeszcze ze sobą tablice rejestracyjne oraz potwierdzenie umowy zawartej z ubezpieczycielem.

Wniosek o rejestrację pojazdu – ile trwa rozpatrywanie?

Na rejestrację samochodu nowy właściciel ma aż trzydzieści dni, gdyż rejestracja przebiega najczęściej w dwóch etapach. W przypadku pierwszej rejestracji właściciel dostaje czasowe dokumenty upoważniające go do jazdy samochodem. Drugi etap jest wtedy, kiedy właściciel ma już stałe dokumenty. Dobrze jest pamiętać, że po przekroczeniu czasu potrzebnego na rejestrację i nieprzedstawienie żadnych dokumentów, które mogłyby usprawiedliwić brak rejestracji, to nowemu właścicielowi grozi wysoka kara pieniężna.

rejestracja samochodu

Czy można dokonać rejestracji samochodu za pomocą Internetu?

W obecnych czasach jest również możliwość złożenia wniosku o rejestrację samochodu za pomocą Internetu. Miało to ogromne znaczenie i było niesamowitym ułatwieniem, zwłaszcza gdy był pandemia. Dlatego też nadal jest dostępna możliwość rejestracji pojazdu online, co jest dalej bardzo popularne. Trzeba jednak przed rejestracją swojego samochodu sprawdzić, czy dany urząd nadal ma funkcję wypełniania wniosków online. Zwłaszcza te urzędy, które mieszczą się w mniejszych miastach lub wsiach.

Dobrze jest dodać, że rejestracja samochodu jest bardzo ważna i trzeba pamiętać, aby wykonać ją w odpowiednim czasie. Należy też wspomnieć, iż rejestracji pojazdu trzeba dokonać w najbliższym urzędzie, w okolicy, w której się obecnie mieszka, ale niekoniecznie trzeba być tam zameldowaną osobą.