ugreszel.pl

Blog ogólnotematyczny

remont starego domu
Dom i Ogród

Remont starego domu – jak go zacząć?

Gdy decydujemy się na kupno starego domu, to trzeba się również liczyć z tym, że może być potrzebny jego całkowity remont. Dobrze jest zatem wiedzieć, od czego zacząć przygotowania do remontu i czym się kierować przy wyborze nowych mebli oraz dekoracji.

Od czego zacząć remont starego domu?

Przede wszystkim dobrze jest, aby opróżnić pomieszczenia, które będą remontowane z mebli oraz innych drobiazgów, które się w nich znajdują. Warto też od razu przejrzeć, czy stan mebli jest dobry, czy też lepiej jest się ich pozbyć do kontenera. Należy też w niektórych przypadkach wezwać fachowca, który oceni również stan techniczny budynku. Dzięki temu będzie pewność, że jego konstrukcja jest stabilna a sam obiekt, nadaje się do ponownego zamieszkania. Zaleca się, szczególnie przy generalnych remontach, aby zerwać także starą podłogę oraz tynki na ścianach i suficie. Dzięki temu można odświeżyć dom nie tylko z zewnątrz, ale również od wewnątrz. Warto także wymienić w trakcie remontu okna, które mogą być stare i nieszczelne.

remont starego domu

Kto może zrobić remont?

Wszystko zależy od tego, jakie są pracę do zrobienia, gdyż wyniesienie mebli czy okien, może zrobić nowy właściciel samodzielnie. Natomiast już zrywanie starej podłogi, tynków czy tego typu rzeczy dobrze jest, aby zrobił to profesjonalista. Profesjonalista będzie wiedzieć, w którym miejscu można posłużyć się sprzętem, a w którym należy robić ręcznie. W starych domach, w różnych miejscach może być założona instalacja, dlatego tak ważne jest, by uważać, szczególnie przy wyburzaniu lub remoncie ścian. Warto też zaznaczyć, że gdy wezwie się specjalistów od remontów, to prace te będą wykonane znacznie szybciej i dokładniej, niż gdyby robiło się to samodzielnie i bez doświadczenia.

Kiedy najlepiej zrobić remont starego domu?

Dobrze jest robić remonty na wiosnę i w lecie, gdyż wówczas można bez problemu wymieniać okna oraz wietrzyć pomieszczenia. Lato jest najlepszą porą na robienie długich remontów. Warto też pamiętać, że im bliżej jest jesieni i zimy, to dni są chłodniejsze, co może się skończyć tym, że w trakcie remontu może się jeszcze dodatkowo wkraść wilgoć lub grzyb do środka pomieszczeń.

stary dom remont

Jak długo trwa remont starego domu?

Remont starego domu może trwać od kilku tygodniu do nawet kilku miesięcy, w zależności od tego, w jakim jest on stanie. Najlepiej zrobić już za jednym razem całość remontu, gdyż potem będzie spokój z wymianą różnych rzeczy na kolejne lata. Długość remontu jest również uzależniona od tego, czy robi się go samodzielnie, czy robi to ekipa.

Dobrze jest też dodać, że remonty starych domów mogą być niebezpieczne. Zaleca się, aby używać odzieży ochronnej oraz kasków, szczególnie gdy wyburza się także ściany czy sufity. Warto też pamiętać o tym, by nowe meble i inne akcesoria kupować w sklepach meblowych. Można także dostać je na wymiar, dzięki czemu będzie pewność, że dopasują się idealnie do naszych potrzeb.