ugreszel.pl

Blog ogólnotematyczny

Dom i Ogród

Jaki grzejnik dobrać, aby pomieszczenie rzeczywiście zostało odpowiednio ogrzane?

Optymalna temperatura w mieszkaniu, domu czy restauracji to kluczowa kwestia, gdy rozważa się komfort użytkowania pomieszczenia. Oprócz dobrego samopoczucia, stawką jest też po prostu nasze zdrowie. Odpowiednia temperatura oznacza również odpowiednią wilgotność powietrza, a to przekłada się na to, jak oddychamy i funkcjonujemy w danym pomieszczeniu. W sezonie zimowym, kluczowe staje się optymalne działanie grzejników. Zbyt mały grzejnik nie ogrzeje odpowiednio naszego pomieszczenia, natomiast zbyt duży będzie niepotrzebnym wydatkiem.

Zobacz także: https://ugreszel.pl/co-to-jest-grzejnik-niskotemperaturowy/

Straty ciepła w pomieszczeniu

Pierwszą rzeczą jaką należy zrozumieć są straty ciepła w pomieszczeniu do którego chcemy dobrać grzejnik. W zależności od grubości ścian, typu grzejnika czy ilości pięter w domu, zmienia się ilość ciepła wymagana na metr kwadratowy. Powszechnie przyjęte wartości mieszczą się w szerokim zakresie od 60 do aż 200 W/m².
W dobrze izolowanych domach zapotrzebowanie na ciepło wynosi 60 – 70 W/m².

grzejnik jaki wybrać

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki w ścianach?

W zależności czy grzejniki są podłogowe czy mają zostać umieszczone w ścianach stosuje się inne podłączenie. Ogrzewanie podłogowe pozwala na instalację grzejników z podłączeniem od dołu. Natomiast, jeżeli instalujemy grzejniki w ścianach, należy zastosować podłączenie boczne. Nie jest to tylko kwestia estetyki, ale gdyż rodzaj podłączenia wpływa na moc grzejnika. Nieco inaczej należy podejść do ogrzewania w łazienkach. Aby uzyskać największą moc grzejników należy zastosować podłączenie krzyżowe góra dół. Zarówno podłączenie dół dół czy dół góra spowodują spadek mocy grzejnika nawet o kilkadziesiąt procent. Ogrzewanie grzejnikami odbywa się między innymi poprzez konwekcyjne ruchy powietrza. Oznacza to, że minimalna odległość grzejnika od podłogi oraz od grzejnika do parapetu musi wynosić nie mniej niż 10 cm. Jeżeli z jakichkolwiek względów mamy trudność z osiągnięciem tej wartości, należy rozważyć montaż niższego grzejnika. Ewentualnie, w wyjątkowych sytuacjach, można zdecydować się na zmniejszenie tej odległości do 7 cm, ale wtedy musimy się liczyć z 5 – 10% większym zużyciem energii.

Warto zobaczyć: https://ugreszel.pl/co-warto-wiedziec-o-piecach-na-olej-opalowy/

Dobór grzejników do powierzchni pomieszczenia

Dobór grzejnika wymaga zrozumienia kilku podstawowych parametrów. Pierwszym jest temperatura medium ogrzewającego na wejściu oraz na wyjściu. Przykładowo kocioł gazowy wiszący daje możliwość ogrzewania z parametrami 80/60 st. C lub 75/65 st. C. Następnie należy z tabeli odczytać współczynnik korekcyjny, który wyznacza się w oparciu o potencjalne straty ciepła. Piętrowe domy bez izolacji mają zapotrzebowanie na ciepło rzędu 130 – 140 W/m², natomiast w przypadku domów parterowych nieizolowanych te wartości mogą sięgać nawet 150 – 200 W/m². Kolejnym parametrem jest temperatura w pomieszczeniu, która ma być utrzymywana. Najczęściej przyjmuje się, że jest to 20 st. C.
Przeanalizujmy to na przykładzie. Do ogrzania mamy pomieszczenie o powierzchni 20 m². Dom jest dobrze izolowany, zapotrzebowanie na ciepło to zaledwie 70 W/m². Z tabeli odczytujemy, że dla niestandardowych parametrów 90/70 st. C musimy uwzględnić współczynnik korekcyjny wynoszący 0.8.
Te dane pozwalają na wyliczenie pożądanej mocy grzejnika:
Q = 20 m2 x 70 W/m2 x 0,8 = 1120 W.