ugreszel.pl

Blog ogólnotematyczny

Budownictwo

Rekuperacja w domu jednorodzinnym – wszystko co trzeba wiedzieć

Rekuperacja w domu jednorodzinnym to rozwiązanie, które jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale również dla mieszkańców domu. Nie można również zapomnieć o oszczędnościach, które można wygenerować dzięki odzyskiwaniu ciepła. Co trzeba wiedzieć o montażu rekuperacji w domu jednorodzinnym?

Rekuperacja – co to jest?

Rekuperacja w domu jednorodzinnym to system, którego zadaniem jest dbanie o czystość powietrza w naszych domach oraz odzyskiwanie ciepła. Najpierw system filtruje powietrze z zewnątrz tak, by smog, owady oraz pyły nie miały szansy przedostać się do wnętrza domu.

Kolejnym krokiem jest odzyskanie energii oraz wywianie z domu zanieczyszczonego powietrza. Bardzo ważnym elementem rekuperacji jest brak możliwości mieszania się powietrza zanieczyszczonego z oczyszczonym.

Jest to zdrowe rozwiązanie, które powinni docenić nie tylko astmatycy, ale każdy z nas. Dzięki rekuperacji lepiej oddycha się osobom starszym czy małym dzieciom, w powietrzu nie ma alergenów, pyłków, bakterii, wirusów, roztoczy ani kurzu. Jest to gwarancja czystego powietrza.

Bardzo ważnym zadaniem rekuperacji jest nie tylko oczyszczanie powietrza w naszych domach, ale również oszczędność na ogrzewaniu. W zależności od użytych materiałów budowlanych, ocieplenia domu oszczędności mogą być w granicach 30 %. Biorąc pod uwagę dom, który jest nowoczesny i energooszczędny można mówić nawet o oszczędnościach w granicach 60 %. Jest to już suma, która ma poważne znaczenie w rodzinnym budżecie w skali roku.

Nowoczesne rozwiązania

Rekuperacja w domu jednorodzinnym to rozwiązanie, które pozwala na zdrowe życie oraz duże oszczędności. Jest to system, który jest również bardzo łatwy w obsłudze. Dzięki odpowiednim aplikacjom można bez schodzenia z kanapy zarządzać domowym ogrzewaniem. Wietrzenie mieszkania czy ustawienie kominka staje się dziecinnie proste.

Warto pamiętać, że rekuperacja w domu jednorodzinnym to również sposób na zaoszczędzenie miejsca. Rekuperacja nie wymaga budowy kominów wentylacyjnych. Dzięki temu dom staje się większy o tę powierzchnie. Jednocześnie jest to oszczędność kosztów, które pochłonęłaby budowa przewodów wentylacyjnych.

Wybierając system rekuperacji do domu jednorodzinnego warto zwrócić uwagę na jego jakość. Rekuperacja, która będzie dobrej jakości jest cicha i nie zakłóca komfortu akustycznego. Jest to jeden z najważniejszych elementów wygodnego korzystania z systemu. Głośna rekuperacja może po pewnym czasie stać się uciążliwa i bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Kolejnym argumentem przemawiającym za rekuperacją w domu jednorodzinnym jest szybki zwrot kosztów inwestycji. Trzeba pamiętać, że montaż rekuperacji nie jest małym kosztem. Jednak oszczędności, jakie można osiągnąć na ogrzewaniu domu pozwolą na zwrot inwestycji w okresie 10 lat.

Rekuperacja w domu jednorodzinnym to nowoczesne rozwiązanie, którego zadaniem jest nie tylko dbanie o nasze środowisko i budżet właściciela domu, ale przede wszystkim o zdrowie. Czyste powietrze, którym oddychamy w domu jest bezcenne.