ugreszel.pl

Blog ogólnotematyczny

Budownictwo

Jak wybrać projekt domku działkowego, by był elegancki i funkcjonalny?

Posiadanie własnej działki to marzenie wielu osób. Spędzanie każdej wolnej chwili na świeżym powietrzu to wspaniały czas dla rodziny. Warto jednak postarać się o domek, w którym będzie można przenocować, czy schować sprzęt sportowy lub ogrodniczy. Jak wybrać projekt domku działkowego?

Funkcja domu działkowego

Wybierając projekty domków działkowych trzeba przede wszystkim zastanowić się, w jaki sposób wykorzystujemy domek.

Rodzina, która przyjeżdża wyłącznie w letnich miesiącach nie będzie potrzebowała domku ocieplanego, który jest dodatkowo ogrzewany. Inaczej to wygląda, gdy domek używany jest również na początku jesieni oraz wczesną wiosną. W takiej sytuacji warto zadbać, by domek był ocieplony oraz miał ogrzewanie.

Projekty domków działkowych z ogrzewaniem kominkowym są nie tylko bardzo ładne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Kominek czy niewielka koza ogrzeje mały domek, w którym będzie przyjemnie nawet w jesienny wieczór.

Wybierając projekty domków działkowych z ogrzewaniem warto zwrócić uwagę, by było miejsce przeznaczone do składowania drewna. Wiata, która jest przy domu pozwoli na wysuszenie drewna niezbędnego do palenia w kominku.

Wybierając projekty domków działkowych, w których właściciele lubią przebywać nawet w chłodniejsze dni warto od razu zdecydować się na ocieplenie domku. Jest to dużo wygodniejsze w momencie budowy doku. Często jest to również bardziej korzystne finansowo, niż późniejsze zakładanie warstwy ocieplającej.

Budowa domku z ociepleniem na pewno będzie droższa niż bez ocieplenia. Należy jednak pamiętać, że koszty ogrzewania domku w chłodne dni znacznie się zmniejszą. Inny jest również komfort mieszkania w ocieplonym domku, który jest przytulny i przyjemny.

Jak wybrać metraż?

Kolejnym elementem, który trzeba określić wybierając projekty domowników działkowych jest metraż, który będzie satysfakcjonował domowników.

Domek, z którego korzysta się kilka razy w roku może być niewielką altanką. Warto pamiętać, że decydując się na projekt domku działkowego do 35 m2 nie potrzeba pozwolenia na budowę. Konieczne jest zgłoszenie.

Wybierając projekty domków działkowych warto zastanowić się, czy domek ma być parterowy, czy może przyda się poddasze użytkowe?

W domku na pewno musi znaleźć się sypialnia oraz przestrzeń, w której można przyrządzić posiłek. Warto również zadbać o pomieszczenie, w którym będzie można przechowywać rowery, grilla czy kosiarkę do trawy. Idealnym rozwiązaniem jest budowa przybudówki, do której jest oddzielne wejście.

Osoby, które lubią spędzać całe lato na działce, a jednocześnie mają w tym okresie wielu gości powinny zdecydować się na projekty domków działkowych z poddaszem użytkowym. Dzięki temu będzie możliwość wydzielenia dodatkowych sypialni dla gości. Jest to rozwiązanie, które daje więcej prywatności.

Wybierając projekty domków działkowych trzeba dokładnie zastanowić się, jak zbudować dom, który będzie nie tylko ładny, ale przede wszystkim funkcjonalny. Wybór projektu powinien zależeć od tego jak często i w jaki sposób jest użytkowana działka.